Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na spacer szlakiem odnowionych kamienic [zdjęcia]

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Wiatrakowa 15 - od niedawna cieszy oczy mieszkańców Szwederowa jej nowa elewacja
Wiatrakowa 15 - od niedawna cieszy oczy mieszkańców Szwederowa jej nowa elewacja Fot. Tomasz Czachorowski
Ostatnio nie wychodzimy zbyt często z domu, możemy więc przeoczyć efekty niezwykłych prac konserwatorskich śródmiejskich kamienic. Miasto ma pod tym względem ambitne plany.

Śródmieście się rewitalizuje – to widać gołym okiem. Dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów wydawane przez miasto, przynoszą estetyczne efekty.

Kończy się, na przykład, remont wiekowej kamienicy znajdującej się vis a vis Opery Nova. - Budynek zbudowano na planie zbliżonym do litery "L" pod koniec XIX wieku. Oba skrzydła mają osobne adresy (zachodnie - Focha 28, a północne - Warmińskiego 1). Eklektyczna kamienica z elementami secesyjnymi liczy 3 kondygnacje. Pełni funkcje mieszkalno-usługowe – informują służby prasowe ratusza.

Focha 28 - kamienica vis a vis Opery Nova
Focha 28 - kamienica vis a vis Opery Nova Fot. Tomasz Czachorowski

- Elewacja zdobiona jest m.in. gzymsami i płaskorzeźbami. Wszystkie te elementy odrestaurowano. W elewacji od strony ulicy Warmińskiego widoczna jest też odnowiona rozeta z hakiem do podtrzymywania sieci trakcyjnej. Do 1946 roku na ul. Warmińskiego istniały tory umożliwiająca dojazd tramwajów towarowych do dawnej elektrowni. Po remoncie elewacja utrzymana jest w beżowej kolorystyce.

Prywatni inwestorzy planują również rozpoczęcie prac przy zabudowie terenów po dawnej fabryce narzędzi oraz przy rewitalizacji gmachu po „Jutrzence”.

Dzieje się na Szwederowie

Udany remont przeszła też kolejna kamienica przy ul. Wiatrakowej. Miasto chwali się, że wcześniej w tej części Szwederowa zleciło już szereg inwestycji. - Budynek przy ul. Wiatrakowej 15 liczy 3 kondygnacje i powstał w 1897 roku. Zbudowano go na planie prostokąta. Elewacja frontowa na wysokości parteru jest zdobiona tzw. boniowaniem (to dekoracyjne opracowanie kamieni, podkreślające ich układ – przyp. red.). Na wysokości pierwszego i drugiego piętra dominuje czerwona cegła. Otwory okienne są zwieńczone eleganckimi naczółkami. Poszczególne kondygnacje zaakcentowano gzymsami, a pod linią dachu wkomponowano ozdobne konsole. W trakcie prac uzupełniono wszystkie uszkodzenia, oczyszczono cegłę oraz odmalowano tynki. W kamienicy funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM – czytamy na stronie www.bydgoszcz.pl
Wcześniej w tej części miasta odnowiono front narożnej kamienicy na styku ulic R. Traugutta i T. Lenartowicza oraz kamienicę przy ul. Nowodworskiej 57 pochodzące oraz sąsiednie kamienice wzdłuż wschodniej pierzei ul. Wiatrakowej. W ubiegłym roku przeprowadzony został natomiast remont wiekowego sierocińca.

W dawnym ratuszu

Wśród budynków, na które dopiero trafi miejska dotacja konserwatorska znajduje się, między innymi, kamienica przy ul. Długiej 37. Warto przypomnieć jej ciekawą historię. „Kamienica, powstała w latach 1830-33 i przez pierwsze pół wieku pełniła funkcję ratusza. Wcześniej istniały w tym miejscu 3 mniejsze kamieniczki. We wnętrzach zaprojektowano między innymi dużą i małą salę sesyjną oraz gabinet burmistrza. Budynek pierwotnie był dwupiętrowy. W 1879 roku ratusz przeniesiono do zabudowań dawnego kolegium jezuickiego na Starym Rynku, a kamienicę zakupił hotelarz Julius Lengning. Nowy właściciel przystąpił do przebudowy i remontu gmachu mających na celu przystosowanie go do pełnienia funkcji hotelowych. Kamienicę podwyższono między innymi o jedną kondygnację, a sale i biura przystosowano do pełnienia funkcji hotelowych. Na początku XX wieku często zmieniali się właściciele obiektu, ale wciąż pełnił on funkcję hotelu. W latach 1945-65 budynek zamienił się natomiast w internat Technikum Elektrycznego. W 1965 roku przywrócono obiektowi funkcję hotelowe, które pełnił do 2018 roku. Budynek po przebudowie w II połowie XX wieku posiadał znacznie więcej zdobień niż obecnie. Mimo uboższego detalu to nadal wyjątkowo wartościowy budynek. Parter zdobiony jest boniowaniem. Kondygnacje rozdzielone są gzymsami. Okna pierwszego i drugiego piętra posiadają bogatą, zróżnicowaną oprawę architektoniczną. Wyjątkowe są również 3-kondygnacyjne piwnice z okrągłymi sklepieniami”. (www.bydgoszcz.pl)

- Obecni właściciele obiektu planują w pierwszej kolejności odrestaurować elewację frontową. Koszt tych prac oszacowali na ponad 180 tysięcy złotych. Pomoże w nich miejska dotacja konserwatorska. Na ten cel zabezpieczyliśmy 86 tysięcy złotych – tłumaczą urzędnicy ratusza.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera