Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomogę otrzymują tylko niezamożne bydgoszczanki, które chodzą do lekarza

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Kobieta nie otrzymała zapomogi, ponieważ za późno zorientowała się, że jest w ciąży. Wypłatę becikowego ogranicza także wysokość dochodu w rodzinie. Bydgoszczanin od prawie roku stara się, by jego żonie wypłacone zostało becikowe.

- Moja żona zaszła w ciążę w trakcie leczenia - mówi ze łzami w oczach pan Krzysztof. - Otrzymywała hormony. Dlatego nie wiedzieliśmy, że jest w ciąży. Zorientowaliśmy się dopiero w 17 tygodniu. Żona poszła do lekarza i otrzymała zaświadczenie.
[break]

Pan Krzysztof twierdzi, że kiedy urodziło mu się dziecko, poszedł do Urzędu Miasta i poprosił o zapomogę.

- Odmówiono mi, ponieważ żona poszła zbyt późno do lekarza - mówi bydgoszczanin. - Nie pomogły nasze tłumaczenia i zaświadczenie o przebytej kuracji. Żona nie ma też obywatelstwa polskiego. Ma jednak pozwolenie na pobyt. Nie dostaliśmy ani grosza, a tak bardzo chcieliśmy kupić dziecku wózeczek...

Komu przysługuje zapomoga?

W Urzędzie Miasta wyjaśniono „Expressowi”, że warunki wypłaty becikowego ustaliła Rada Miasta (uchwała nr LXVI/1244/06 z dnia 29 marca 2006 r.).
- Osoba ubiegająca się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka realizowaną z budżetu miasta powinna spełniać kryteria dotyczące między innymi wysokości dochodu - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Dochód na osobę nie powinien przekroczyć 539 zł. Kolejnym warunkiem jest pozostawanie kobiety pod stałą opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży aż do porodu. Miasto wymaga od ciężarnej co najmniej jednej wizyty u lekarza w każdym trymestrze ciąży. Poza tym, przyszła mama musi mieszkać w Bydgoszczy nie krócej niż rok przed urodzeniem się dziecka. Matka razem z dzieckiem musi być również zameldowana w Bydgoszczy.

- Wniosek o przyznanie zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka - podkreśla Marta Stachowiak - a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia.

Za dużo zarabiali

Wnioski o wypłatę becikowego złożyły w 2013 roku 1334 osoby. Decyzje odmowne otrzymały 454 wnioskodawców. - Główną przyczynę odmowy stanowiło niespełnienie przez wnioskodawcę wyznaczonego kryterium dochodowego - dodaje Marta Stachowiak.
Warto dodać, że w sprawach nieuregulowanych uchwałą bydgoskiej Rady Miasta stosuje się odpowiednie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!