Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapal światło wolności. Pokaż, że pamiętasz o 13 grudnia 1981 r.

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Wóz opancerzony pod warszawskim kinem MOSKWA, w którym wyświetlano CZAS APOKALIPSY,  w reż. F.F. Coppoli.
Wóz opancerzony pod warszawskim kinem MOSKWA, w którym wyświetlano CZAS APOKALIPSY, w reż. F.F. Coppoli. Zdjęcie Chrisa Niedenthala jest największym symbolem stanu wojennego
Dziś przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. IPN zachęca do zapalenia światełka wolności, na znak solidarności z ofiarami stanu wojennego.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze internowały kilka tysięcy osób (do końca grudnia w ośrodkach odosobnienia znalazło się prawie 10 tys. osób.). Wyłączono telefony, wprowadzono godzinę milicyjną, nie ukazywały się gazety, z wyjątkiem Trybuny Ludu, organu KC PZPR. Na ulicach pojawiły się czołgi i transportery opancerzone.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego podjęto już jesienią 1980 r. Zatem 13 grudnia 1981 r. nie "był złem koniecznym, w obliczu szerzącej się anarchii", tylko dobrze zaplanowaną akcją obrony politycznego status quo.

-Źródła pokazują, że już wtedy władze zastanawiały się nad stłumieniem ruchu, który narodził się w wyniku sierpniowych strajków. "Solidarność", która zyskała ogromne poparcie w społeczeństwie, stała się konkurencją. Dlatego władza poczuła się zagrożona. Prowadzone przez wiele miesięcy przygotowania do stanu wojennego pokazują jej wielką hipokryzję. Z jednej strony negocjowała z liderami "S", z drugiej - układała listy internowanych - mówi w rozmowie z "Pomorską" dr Krzysztof Osiński, historyk z bydgoskiej Delegatury IPN.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Wojciech Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. Jaruzelski poinformował przebywającego w Warszawie naczelnego dowódcę wojsk Układu Warszawskiego marszałka Wiktora Kulikowa o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.

Pogoda w Kujawsko-Pomorskiem. Nagłe ochłodzenie w regionie. Czy czekają nas białe święta?

O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego Kulikow i przywódcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia. Operacja jego wprowadzenia rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jeszcze przed północą jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddziałów Jednostek Nadwiślańskich przy wsparciu wojska rozpoczęły działania.

W ramach operacji "Azalia" siły porządkowe MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie "Jodła" do internowania działaczy "Solidarności" i przywódców opozycji politycznej.

Czytaj: Połowa Polaków nie wie, czym był stan wojenny, dlatego musimy o nim przypominać

Dziś w całym regionie odbywają się uroczystości z okazji 35. rocznicy. Wojewódzkie obchody rozpoczną się o godz. 14. 00 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W programie: wręczenie Medali „Solidarności”. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego prezentacja filmu i wystawy" 586 dni stanu wojennego" przygotowanych przez IPN,
debata pokoleniowa z udziałem m.in. członków „Solidarności” represjonowanych w latach 80-tych, którą poprowadzi dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN w Bydgoszczy. O 18.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i „Solidarności” (kościół pw. Św. Andrzeja Boboli, pl. Kościeleckich 7). Po mszy świętej nastąpi przejście na Stary Rynek i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

W Toruniu uroczystości rozpoczynają się o 17.00 – nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w 1981 r. w budynku cukrowni (ul. Kraszewskiego 40). O godz. 18.00
– odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO (Wały gen. Sikorskiego 10). Na godz. 19.00 zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego (kościół Akademicki pw. Świętego Ducha, Rynek Staromiejski).

We Włocławku od 18.00 do 22.00 potrwa iluminacja "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności" na budynku Centrum Kultury Browar B. (ściana od strony ul. Bechiego 4). O 17.00 nastąpi złożenie kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). o 18.00 – msza św. w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym (Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, pl. Kopernika 7). O 19.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych (pl. Kopernika).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zapal światło wolności. Pokaż, że pamiętasz o 13 grudnia 1981 r. - Gazeta Pomorska