Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim odejdziesz z kwitkiem

Marek Wojciekiewicz
O tym, że nasz dowód osobisty stracił ważność, dowiadujemy się najczęściej od urzędnika w banku lub na poczcie, to z kolei może opóźnić załatwienie sprawy o co najmniej cztery tygodnie.

O tym, że nasz dowód osobisty stracił ważność, dowiadujemy się najczęściej od urzędnika w banku lub na poczcie, to z kolei może opóźnić załatwienie sprawy o co najmniej cztery tygodnie.

Dowód osobisty zachowuje swoją ważność przez 10 lat od daty wydania, mimo to wielu z nas jest przekonanych, że ten dokument wydawany jest bezterminowo. Złudne też bywa nasze poczucie upływającego czasu. Dopiero dokładna analiza plastikowego kwadratu uzmysławia najczęściej, że termin już minął.

- Dowód osobisty powinniśmy też wymienić, gdy zmianie ulegną zawarte w nim informacje, takie jak adres lub nazwisko - informuje Andrzej Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Świeciu. - Oczywiście nowy dokument trzeba wyrobić też, gdy ten dotąd używany ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu lub utracie.

W przypadku zmiany danych mamy 14 dni czasu do dokonanie tej operacji. Utrata lub zniszczenie dokumentu oznacza konieczność natychmiastowego złożenia wniosku o wydanie nowego. - Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, że pojawiają się u nas ludzie z dowodem w formie zielonej książeczki - mówi Andrzej Krawański. - Najwięcej zamieszania i niepotrzebnego stresu wywołują sytuacje, gdy tuż przed uroczystością ślubną okaże się, że jeden z przyszłych małżonków posługuje się nieważnym dokumentem, a takie przypadki wciąż jeszcze się zdarzają - ostrzega kierownik USC w Świeciu.<!** reklama>

Wniosek o nowy dowód osobisty należy złożyć na 30 dni przed upływem daty ważności dokumentu którym posługiwaliśmy się dotąd. Wymiana jest bezpłatna, do USC trzeba dostarczyć dwie fotografie, wykonane specjalnie do tego dokumentu (najlepiej wykonanie zdjęcia powierzyć zawodowemu fotografowi), odpis aktu urodzenia lub odpis aktu małżeństwa, jeżeli dowód załatwiamy w innym mieście niż się urodziliśmy lub zawarliśmy małżeństwo. Nowy dokument wydaje się na kolejnych 10 lat, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, taki dokument ważny jest tylko przez 5 lat. Tylko osoby, które ukończyły 65 lat, mogą się zwrócić o wydanie dowodu osobistego ważnego na czas nieokreślony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!