Celem akcji Regiobohater było przybliżenie społeczeństwu w jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, tych bohaterów, którzy nie są z pierwszych stron gazet, ale tych którzy walczyli czy to karabinem, piórem, uśmiechem, czy też dobrym sercem o wolną i niepodległą Polskę na przestrzeni od I Wojny Światowej do roku 1956- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych. -Wizerunki tych postaci pojawią się na naszych pociągach, które jeżdżą na terenie całej Polski, po jednym na terenie każdego województwa do 2020 roku, ponieważ kształt Polski, który znamy z II Rzeczypospolitej walczyła przez dwa lata- dodał.
Kampania REGIObohater objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”.
To, że państwo są tutaj dzisiaj z nami, to świadczy o tym, że losy naszej ojczyzny, historia i wszystko to, co jest z tym związane, jest żywe w polskim społeczeństwie i to jest bardzo ważne- mówił Dariusz Gwizdała, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To świetna akcja edukacyjna. Przez dwa lata ciągle będziemy się uczyć o tych bohaterach. Mogłoby nam się wydawać, że wiemy bardzo dużo i nagle okazuje się, że w regionach są osoby których powszechnie się nie mówi- dodał.
Gwizdała podkreślił, że warto pamiętać o tym, że nie tylko na kanwie tej najwyższej polityki, gdzie mamy do czynienia z premierami, prezydentami, naczelnikiem państwa, ale właśnie w tych mniejszych, lokalnych społecznościach również byli bohaterowie.
- Ocenialiśmy ponad 100 życiorysów, ale musimy sobie uświadomić to, że tak naprawdę Polska odzyskała niepodległość po 123 latach i to były tysiące, setki tysięcy ludzi, indywidualnych życiorysów, które przyczyniły się do tego, żeby ta niepodległość w 1918 roku wybuchła. Z tego co słyszeliśmy, to większość z tych bohaterów walczyła potem w 1939 roku- podsumował.
Kampania REGIObohater trwała równo miesiąc. W tym czasie na dedykowanej stronie internetowej można było zapoznać się z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności.
Wyboru tych postaci dokonała Rada Programowa w skład której weszli: Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras, Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Przygotowując program „Niepodległa”, przeprowadziliśmy badania społeczne z których wniknęło, że Polacy chcą świętować w swoich małych ojczyznach, dlatego bardzo dziękujemy za organizację tego konkursu, ponieważ z ramienia instytucji kultury nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak ważnej inicjatywy jak ta- mówił Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Lista 16 REGIObohaterów:
- Dolnośląskie – prof. Julian Czyżewski
- Kujawsko-pomorskie – gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo"
- Lubelskie – gen. Franciszek Kleeberg
- Lubuskie – kpt. Edmund Lesisz
- Łódzkie – rtm. Aleksander Napiórkowski
- Małopolskie – ppłk Ludwik Iwaszko
- Mazowieckie – Janusz Kusociński
- Opolskie – ppłk Bohdan Stanisław Sołtys
- Podkarpackie – płk Leopold Lis-Kula
- Podlaskie – mjr Władysław Raginis
- Pomorskie – ppor. Konrad Guderski ps. "Konrad"
- Śląskie – Maria Kujawska
- Świętokrzyskie – mjr Jan Piwnik ps. "Ponury"
- Warmińsko-mazurskie – Michał Kajka ps. "Prawdziński"
- Wielkopolskie – gen. Roman Abraham
- Zachodniopomorskie – Ewelina Nowak