Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i finału, który w tej edycji konkursu odbędzie się w Szczecinie. Przed finałem grupa 48 finalistów wojewódzkich przyjedzie do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której uczestniczyć będą m.in. w warsztatach dziennikarskich, tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji i obrony publicznej. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią w trzyosobowych drużynach wojewódzkich. Zmagania finałowe kończy rokrocznie koncert zespołu muzycznego - ambasadora danej edycji.
Naszym priorytetem jest jak najszersze upowszechnienie historii, która dała nam wolność. Uczmy o niej, doceniajmy jej zdobycze i nieustannie troszczmy się o nią. Sprawmy, by nie zabiła jej bieżąca polityka. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie. - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, pomysłodawczyni konkursu.
Do dnia 15 listopada 2019 r można rejestrować szkoły do VII edycji Olimpiady. Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie https://olimpiadasolidarnosci.pl/rejestracja2019/
W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział niemal 600 szkół oraz 3,5 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z całego kraju.
