Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy świętował "Barbórkę" [zdjęcia]

OPRAC.:
Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W piątek 1 grudnia w Bydgoszczy odbyły się obchody „Barbórki”, zorganizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Uroczystości miały miejsce w restauracji „Sowa” przy ulicy Mostowej.
W piątek 1 grudnia w Bydgoszczy odbyły się obchody „Barbórki”, zorganizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Uroczystości miały miejsce w restauracji „Sowa” przy ulicy Mostowej. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek 1 grudnia w Bydgoszczy odbyły się obchody „Barbórki”, zorganizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Uroczystości miały miejsce w restauracji „Sowa” przy ulicy Mostowej.

W „Barbórce” zorganizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa – Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy w restauracji „Sowa” uczestniczył wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempinski, który wręczył Medale za długoletnią służbę, nadane przez Prezydenta RP. Podobna "Barbórka" Polskiej Spółki Gazownictwa odbyła się również w ubiegłym roku.

"Barbórka" to w polskiej tradycji święto górnicze, obchodzone co roku 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. "Barbórkę" obchodzą górnicy, gazownicy, geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Kobieta o imieniu Barbara posiada zwykle bardzo złożoną osobowość. Z jednej strony jest bowiem towarzyska, gustuje w intensywnym życiu kulturalnym - uwielbia koncerty, wystawy i teatr. Z drugiej natomiast tęskni do kontaktu z naturą, dobrze czuje się w otwartej przestrzeni, mogłaby się nawet odnaleźć się w prowadzeniu spokojnej egzystencji na wsi.

Polska Spółka Gazownictwa – Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy dystrybuuje na terenie Bydgoszczy paliwo gazowe rodzaju E. Stopień gazyfikacji gminy dotyczący gospodarstw domowych wynosi 60,42%. Pod koniec 2022 roku było to 60,23%.

W 2020 roku świętowany był jubileusz 160-lecia gazownictwa w Bydgoszczy. Gazownia bydgoska należy do najstarszych na ziemiach polskich. Do jej budowy przystąpiono w 1859 roku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera