https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz sprzedaży alkoholu w niedziele i święta? Bydgoszczanie protestowali [kalendarium - 18 lipca]

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 18 lipca.

18 lipca 1811 roku założono w Bydgoszczy pierwszy zbiorowy cmentarz katolicki poza centrum miasta przy ul. Berlińskiej (obecna Grunwaldzka). Dziś mówi się o nim potocznie „Starofarny”.

18 lipca 1878 roku tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy odebrał na posiedzeniu Rady Miejskiej Otto von Weyhern, generał stacjonującego w mieście oddziału kawalerii.

18 lipca 1907 roku miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszego domu sierot w Bydgoszczy mieszczącego się przy obecnej ulicy Traugutta. Pieniądze na budowę pochodziły z fundacji założonej przez bydgoskiego radnego i posła na sejm Rzeszy, a jednocześnie aktywistę antypolskiej Hakaty, Heinricha Dietza, który ofiarował na ten cel gigantyczną sumę 400 tys. marek. W okresie międzywojennym urządzono tam przytułek dla sierot, a w czasach PRL-u Pogotowie Opiekuńcze oraz Szkołę Podstawową nr 55.

18 lipca 1925 roku w ogrodzie Patzera odbył się więc protestacyjny mieszkańców Bydgoszczy zorganizowany przez komitet obywatelski przeciwko zapowiadanemu wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w soboty i niedziele.

18 lipca 1926 roku w mieście rozbił swe namioty najpopularniejszy w międzywojennej Polsce Cyrk Staniewskich. Przedstawienia trwały przez dwa tygodnie po dwa seanse dziennie przy pełnej widowni.

18 lipca 1927 roku zmarł nagle w wieku 45 lat dyrektor Teatru Miejskiego w Bydgoszczy Ludwik Dybizbański. Jeszcze w czasach zaborów zorganizował teatr objazdowy, z którym występował na Kujawach i Pomorzu.

18 lipca 1931 roku wieczorem na stadionie Miejskim w ramach nowego cyklu występów scenicznych o nazwie „Teatr pod Kopułą Gwiaździstego Nieba” odbyło się pierwsze przedstawienie komedii scenicznej „Krysia Leśniczanka”.

18 lipca 1934 roku do Bydgoszczy przylecieli samolotem wojskowym „Fokker” z Inowrocławia bracia Adamowiczowie, mający za sobą lot przez Atlantyk na samolocie „City of Warsaw”. Byli oni mieszkańcami Nowego Jorku w wieku 18 i 13 lat. Sami zbudowali samolot, chcąc odwiedzić kraj rodzinny. Był to pierwszy tak daleki lot na świecie zupełnych amatorów. Na lotnisku w Bydgoszczy Adamowiczów powitało kilka tysięcy bydgoszczan. Kwiaty lotnikom wręczył syn Franciszka Żwirki, Henryk.

18 lipca 1935 roku wieczorem z dworca kolejowego odjechała do Krakowa specjalna wycieczka 500 bydgoszczan z prezydentem miasta Leonem Barciszewskim, by wziąć udział w zwiedzaniu miasta i sypaniu kopca Józefa Piłsudskiego.

18 lipca 1954 roku we wszystkich bydgoskich kościołach, na polecenie Episkopatu Polski zorganizowano z okazji 10-lecia Polski Ludowej specjalne modły i wygłoszono kazania podkreślające osiągnięcia PRL-u.

18 lipca 1959 roku miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego budowy pierwszej w Bydgoszczy szkoły tysiąclatki nr 24 przy ul. Kruszwickiej. Oddanie do użytku szkoły nastąpiło 1 września 1960 roku.

18 lipca 1962 roku w nocy wymontowano szyny tramwajowe na łuku prowadzącym z Al. 1 Maja w ulicę Mostową, na którym dotychczas tramwaje wyskakiwały z szyn i położono nowe, lepiej wyprofilowane, szyny produkcji węgierskiej.

18 lipca 1966 roku do Bydgoszczy na spotkanie z władzami wojewódzkimi przybył prezydent Międzynarodowej Organizacji Bojowników Ruchu Oporu (UFAC), Francuz Paul Manet.

18 lipca 1974 roku rozpoczęto budowę szpitala XXX-lecia PRL zaplanowanego na 810 łóżek, oddanego do użytku 30 maja 1980 roku. Od 1985 był to Państwowy Szpital Kliniczny, w 1990 został przemianowany na szpital im. Jana Biziela. Od 2008 roku jest Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 Collegium Medicum UMK.

18 lipca 1990 roku Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę o definitywnej likwidacji trakcji tramwajowej w ciągu ul. Dworcowej oraz zmianie nazw niektórych ulic w mieście. Do historycznych nazw wróciły m.in. Aleje 1 Maja zmienione na Gdańską, ul. Czerwonej Armii na Marszałka Focha, ul. Olszewskiego na Kordeckiego, ul. Hanki Sawickiej na Mazowiecką i ul. Marchlewskiego na Stary Port

18 lipca 1998 roku Sejm zatwierdził projekt podziału Polski na 16 województw. W liczbie tej znalazło się kujawsko-pomorskie z dwoma stolicami.

18 lipca 2006 roku ruszyły prace przy budowie trzech kładek przez Brdę, łączących Wyspę Młyńską z ul. Św. Trójcy, ul. Długą i bulwarem przy Operze Nova.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski