Cała inwestycja dotyczy budowy peronów wiedeńskich przy placu Praw Kobiet i placu Wolności. Łącznie przebudowane zostaną cztery perony tramwajowe (2 pary przystanków).
Wykonawcą robót jest wyłoniona w przetargu firma Affabre z Bydgoszczy. Jak już informowaliśmy, przekazanie jej terenu budowy nastąpiło 9 sierpnia.
W drugim etapie prac realizowany będzie przystanek w kierunku ul. Dworcowej
- W poniedziałek (19 sierpnia) wykonawca wdrażał już oznakowanie związane z tymczasową organizacją ruchu drogowego - informuje Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Prace rozbiórkowe przy placu Praw Kobiet rozpoczęły się we wtorek (20 sierpnia).
- Wykonawca rozpoczął je od przystanku zlokalizowanego w kierunku ul. Jagiellońskiej - mówi Maciej Gust.- W drugim etapie robót realizowany będzie przystanek w kierunku ul. Dworcowej. W trakcie prac przystanki tramwajowe przy placu Praw Kobiet zostaną utrzymane w dotychczasowych miejscach, nastąpi jedynie niewielka dyslokacja przystanku w kierunku ul. Dworcowej. W ramach inwestycji wykonawca zobowiązany jest do ustawienia nowych wiat oraz dyslokowania tablic informacji pasażerskiej.
W przypadku drugiej pary przystanków na ul. Gdańskiej przy placu Wolności wstępnie rozpoczęcie prac planowane jest w połowie września.
Przypomnijmy, że przy placu Praw Kobiet, w związku z niewielką ilością miejsca pomiędzy kamienicami, tylko chodnik zostanie podniesiony do poziomu drzwi tramwajowych. Tu w trakcie prowadzonych robót, nie będzie większych utrudnień.
W przypadku peronów przy placu Wolności podniesiony zostanie chodnik i dodatkowo jezdnia. W ramach inwestycji ustawione będą też nowe wiaty przystankowe. Tu należy się spodziewać miejscowych utrudnień dla ruchu indywidualnego, np. zwężenia jezdni, czy ograniczenia miejsc do parkowania.
Jak podkreśla ZDMiKP, główne założenie jest takie, aby wykonawca zapewnił dla obu kierunków możliwość przejazdu ul. Gdańską. Roboty drogowe nie będą ograniczały ruchu tramwajowego. Umożliwiony będzie też przejazd pojazdów specjalnych, czyli policji i straży pożarnej.
Nowe perony wiedeńskie na ul. Gdańskiej mają być gotowe jeszcze w tym roku
Budowa nowych peronów wiedeńskich realizowana jest w systemie "Projektuj i buduj". Całkowity koszt inwestycji to łącznie 2 253 606 zł brutto (2 pary przystanków). Wszystkie prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
Wspomniane przystanki wiedeńskie będą kolejnymi, które powstaną na ul. Gdańskiej. W ub. roku na ul. Gdańskiej oddano do użytku dwa takie perony w pobliżu ul. Chodkiewicza. Oba wyniesione przystanki zarówno w stronę Lasu Gdańskiego i centrum miasta zostały przesunięte bliżej ul. Zamoyskiego. Wykonawcą tej inwestycji była wówczas także firma Affabre.
Docelowo ulica Gdańska ma być wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej.
