W ramach inwestycji, która realizowana jest w systemie "Projektuj i buduj", w sumie powstaną przystanki wiedeńskie przy placu Praw Kobiet i placu Wolności. Łącznie przebudowane zostaną cztery perony tramwajowe (2 pary przystanków).
Wykonawcą robót będzie wyłoniona w przetargu firma Affabre z Bydgoszczy. Całkowity koszt inwestycji to 2 253 606 zł brutto (2 pary przystanków).
Na początek prace rozpoczną się na przystanku N1 - po stronie placu Praw Kobiet
- W piątek 9 sierpnia nastąpi przekazanie terenu na budowę przystanków wiedeńskich przy placu Praw Kobiet - poinformował nas Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - W pierwszej kolejności prace będą dotyczyły przystanku N1 - po stronie placu Praw Kobiet, następnie peronu naprzeciw placu Praw Kobiet. W przypadku drugiej pary przystanków na ul. Gdańskiej wstępnie rozpoczęcie prac planowane jest w połowie września.
Przypomnijmy, że przy placu Praw Kobiet, w związku z niewielką ilością miejsca pomiędzy kamienicami, tylko chodnik zostanie podniesiony do poziomu drzwi tramwajowych. Tu w trakcie prowadzonych robót, nie będzie większych utrudnień.
W przypadku peronów przy placu Wolności podniesiony zostanie chodnik i dodatkowo jezdnia. W ramach inwestycji ustawione będą też nowe wiaty przystankowe.
- Tu należy się spodziewać miejscowych utrudnień dla ruchu indywidualnego, np. zwężenia jezdni czy ograniczenia miejsc do parkowania - informuje ZDMiKP. - Jednak główne założenie jest takie, aby wykonawca zapewnił dla obu kierunków możliwość przejazdu ul. Gdańską. Roboty drogowe nie będą ograniczały ruchu tramwajowego. Umożliwiony będzie też przejazd pojazdów specjalnych, czyli policji i straży pożarnej.
Na pytanie, kiedy planowane jest zakończenie prac i oddanie do użytku nowych peronów wiedeńskich, ZDMiKP odpowiada: - Termin, zgodnie z zawartą umową, to 15 grudnia br.
Przystanki wiedeńskiej na ul. Gdańskiej poprawią bezpieczeństwo
Wspomniane przystanki wiedeńskie będą kolejnymi, które powstaną na ul. Gdańskiej. W ub. roku na ul. Gdańskiej oddano do użytku dwa takie perony w pobliżu ul. Chodkiewicza. Oba wyniesione przystanki zarówno w stronę Lasu Gdańskiego i centrum miasta zostały nieznacznie przesunięte bliżej ul. Zamoyskiego. Wykonawcą tej inwestycji była wówczas także firma Affabre.
Docelowo ulica Gdańska ma być wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej.
Na przystankach wiedeńskich poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej, ale to co najważniejsze - poprawia bezpieczeństwo. Wymusza bowiem zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.
Po wybudowaniu peronów wiedeńskich przy placu Praw Kobiet i placu Wolności łącznie w Bydgoszczy będzie siedem takich przystanków, w tym 6 na ul. Gdańskiej. Pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy został oddany do użytku we wrześniu 2019 r. na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów.
