Zaćmienie Księżyca dobiegło końca (nie było widoczne z terytorium Polski). Cały czas można jednak podziwiać Superpełnię Księżyca. Od której i czy pozwoli na to pogoda? Zapraszamy do przeczytania artykułu:
Poniżej zdjęcia z zaćmienia Księżyca publikowane przez użytkowników Faceboka:
***
W środę, 31 stycznia na niebie szykuje się ciekawe widowisko. Zapewne czytaliście już w mediach o tym, że będzie tego dnia pełne zaćmienie Księżyca, oraz tzw. Superksiężyc i Blue Moon. No dobrze, ale co kryje się pod tymi pojęciami, czy są to rzeczywiście tak rzadkie zjawiska oraz czy pełne zaćmienie Księżyca zobaczymy z terytorium Polski?
Superksiężyc, 31 stycznia 2018
Superksiężyc to termin, którym określamy pełnię Księżyca w momencie, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Księżyc porusza się po orbicie eliptycznej. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to około 384 000 km. Gdy znajduje się w perygeum jest w odległości 363 104 km od Ziemi, kiedy jest w Apogeum: 405 696 km.
Jaka jest różnica między zwykłą pełnią Księżyca, a Superksiężycem? Chodzi o jakieś 14 proc. wielkości tarczy obserwowanej z Ziemi:

Nie jest to jakieś niezwykle rzadkie zjawisko, zapewne w ostatnim czasie nie raz słyszeliście o Superksiężycu.
Blue Moon - o co chodzi, Księżyc będzie niebieski?
Księżyc nie będzie niebieski. Blue Moon to po prostu określenie drugiej pełni w tym samym miesiącu (pierwsza była już na początku stycznia). Skąd wzięła się nazwa? Pełnia dwa razy w ciągu miesiąca zdarza się bardzo rzadko. W języku angielskim dla określenia niezwykle rzadkiego zjawiska używa się sformułowania "once in a blue moon" (po polsku powiedzielibyśmy "raz na ruski rok".
Zobacz również:
Superauto detektywa Krzysztofa Rutkowskiego wystawione na sp...
Pełne zaćmienie Księżyca, 31 stycznia 2018. Czy będzie można oglądać w Polsce?
Nie będzie można oglądać pełnego zaćmienia Księżyca 31 stycznia 2018 w Polsce. W momencie, gdy cień Ziemi zakryje tarczę Księżyca, nasz satelita nie będzie widoczny z terytorium Polski. Pełne zaćmienie będzie można oglądać w obszarze Pacyfiku, my załapiemy się na samą końcówkę.
Czerwony Księżyc, krwawy Księżyc?
Ponieważ Księżyc znajdzie się w cieniu naszej planety, przyjmie on czerwoną barwę. Będzie więc to krwawa superpełnia Księżyca.
A co z pogodą?
Czy chmury pozwolą nam na oglądanie tego zjawiska? Nie mamy najlepszych informacji...
Po pierwsze - ważne informacje na temat wschodu i zachodu Księżyca:
- Wschód Księżyca, środa 31 stycznia: 16:33
- Zachód Księżyca, czwartek, 1 lutego 07:56
Niestety. Wieczorem 31 stycznia oraz w nocy w dużej części Polski zapowiadane są opady deszczu i zachmurzenie... Są zatem niewielkie szanse, że Księżyc na moment przebije się przez chmury.
Zobacz wizualizację zachmurzenia na windy.com (na dole można przesuwać prognozę na kolejne godziny i dni)
Zobacz również:
S5. Tak powstają przeprawa przez Brdę i przejścia dla zwierz...
Polsat podpisał umowę z UFC. Walki na żywo przez trzy lata! PRZECZYTAJ
KSW 42 online. KHALIDOV - NARKUN, KSW 42. 3 marca 2018, Atlas Arena Łódź
TORBYD, godziny otwarcia, CENNIK. Ile kosztuje bilet normalny, bilet ulgowy?
Lista przestępców seksualnych ze zdjęciami i nazwiskami [Rejestr publiczny - 2018]