Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca (21 stycznia 2019) Kiedy, o której godzinie i gdzie oglądać? [Krwawy Super Księżyc Wilka w Polsce] 21.01.2019

Michał Sierek
Zaćmienie Księżyca będzie można obserwować w Polsce rano w poniedziałek 21 stycznia 2019. O której rozpocznie się całkowite zaćmienie, gdzie je oglądać?
Zaćmienie Księżyca będzie można obserwować w Polsce rano w poniedziałek 21 stycznia 2019. O której rozpocznie się całkowite zaćmienie, gdzie je oglądać? Michał Sierek/zdjęcie archiwalne
W poniedziałek, 21.01.2019: całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie je można obserwować nad ranem - w chwili, gdy Księżyc będzie zachodził. O której godzinie obserwować zaćmienie Księżyca, w którą część nieba patrzeć i dlaczego niektórzy mówią o Superkrwawym Księżycu Wilka? Jakiej pogody możemy spodziewać się w chwili zaćmienia? Przeczytajcie.

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które - jeśli pogoda pozwoli - będzie można obserwować z terytorium Polski. Dodatkowo tego dnia będziemy mieli do czynienia nie ze zwykłą pełnią , a z superpełnią Księżyca (mówimy o niej wówczas, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu perygeum swojej orbity wokół Ziemi (najbliższym punkcie). Poniżej piszemy o której godzinie rozpoczną się poszczególne fazy zaćmienia Księżyca, gdzie i jak obserwować zaćmienie, oraz w jaki fragment nieba spoglądać.

Zaćmienie Księżyca 2019 - kiedy

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. 21 stycznia dodatkowo będziemy mieli do czynienia z superpełnią Księżyca - to oznacza, że srebrny glob będzie około kilkanaście procent "większy", niż zwykle.

Zaćmienie Księżyca 2019. O której godzinie obserwować, w jaki fragment nieba patrzeć?

Zaćmienie Księżyca 2019 - 21 stycznia 2019 - o której godzinie obserwować?

  • Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi o godzinie 4:34.
  • O 5:41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia Księżyca
  • O 6:12 zaćmienie osiągnie swoje maksimum
  • Od godziny 6:44 Księżyc będzie wychodzić z ziemskiego cienia
  • Zaćmienie częściowe zakończy się o 7:51 (źródło: urania.edu.pl)

W piątek, 27 lipca, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (była bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km). Poniżej kilka zdjęć z tego zaćmienia.

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Zaćmienie Księżyca - gdzie oglądać

W chwili, gdy Księżyc będzie znajdował się w cieniu Ziemi, będzie go można obserwować na zachodnim niebie. Zjawisko można oczywiście obserwować nieuzbrojonym okiem, ale do obserwacji na pewno przydadzą się lornetki i teleskopy. Można też uchwycić bardzo ładne zdjęcia - do ich wykonania na pewno przyda się statyw.

Podczas obserwacji zaćmienia Księżyca warto obrócić się również w kierunku wschodniego/południowo-wschodniego nieba. Na porannym niebie bardzo blisko siebie obserwować można Jowisza i Wenus. Z kolei 31 stycznia w pobliże Wenus i Jowisza ponownie zawędruje Księżyc - to będzie na pewno piękny widok.

Dlaczego Superkrwawy Księżyc wilka?

Niektórzy piszą, że 21 stycznia będziemy mieli do czynienia z tzw. superkrwawym Księżycem wilka. Nazwa ta wzięła się z tego, iż styczniowa pełnia w dawnej indiańskiej kulturze była nazywana "pełnią wilczego Księżyca".

Zaćmienie Księżyca 21.01.2019. Jaka pogoda?

W nocy i nad ranem w części kraju spodziewać można się zachmurzenia, ale będą też rejony wolne od chmur. Symulację zachmurzenia można zobaczyć na poniższej interaktywnej mapie:

(źródło: windy.com)

Polecamy:

Paulina to jedna z uczestniczek programu "Rolnik szuka żony" w TVP w sezonie 2018. Widzowie obejrzeli bardzo przykre rozstanie Łukasza z Pauliną, który ostatecznie wybrał Agatę. W finale sezonu doszło do spięcia między Pauliną a Łukaszem. Kobieta miała do niego wielki żal o to jak się zachował. Ten z kolei stwierdził, że Paulina jest "drapieżną kobietą" i ostrzegł innych mężczyzn przed nią...➤ Wiedzieliście, że Paulina to zapalona miłośniczka fitness? Na następnych zdjęciach możecie zobaczyć WIĘCEJ ZDJĘĆ wysportowanej Pauliny. Jej sylwetka robi wrażenie! ➤Zobacz również: Fitness - wielka pasja Sylwii z Fordonu [zdjęcia]

Nie chciał jej rolnik, który szukał żony. Zobacz zdjęcia wys...

Zaćmienie Księżyca. To warto wiedzieć:

  • Zaćmienie Księżyca to zjawisko powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
  • Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie 1 godzina i 47 minut.
  • W ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a w sprzyjających warunkach pięć. Natomiast rocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).

Zaćmienie Księżyca, lipiec 2018 (źródło: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!