https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy sprzęt wojskowy schowany na Osowej Górze

Hanna Walenczykowska
Haubice, które stały przed siedzibą muzeum, są odnawiane przez Adama Kiełkiewicza i Zbysława Grzankę w jednostce na Osowej Górze.
Haubice, które stały przed siedzibą muzeum, są odnawiane przez Adama Kiełkiewicza i Zbysława Grzankę w jednostce na Osowej Górze. Filip Kowalkowski
Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na obowiązkowe przekazywanie do podległych muzeów nowych typów umundurowania i wyposażenia indywidualnego żołnierzy, wzorów oznak pamiątkowych i nowych rodzajów broni strzeleckiej.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zostało oskarżone o wywożenie zabytków do Torunia.

Armaty w jednostce

Większość sprzętu odnaleźliśmy w magazynach byłej jednostki wojskowej na Osowej Górze. Dwie, rzekomo wywiezione haubice, są tam remontowane. Po dachem są m.in. czołg Stuard, wyrzutnia rakietowa BM13, wóz SCOT ZAR, transporter HALF-TRACK.

- Musimy garażować pojazdy, ponieważ są sprawne i są w nich płyny, które mogą zamarznąć - wyjaśnia Mirosław Giętkowski, dyrektor MWL w Bydgoszczy. - Nawet opony niszczą się pod wpływem złych warunków atmosferycznych.

Muzeum szuka miejsc, w których może przechowywać eksponaty. Część z nich jest poza Bydgoszczą, w tym w oddziałach bydgoskiego muzeum znajdujących się Toruniu i Wrocławiu.

- Jeśli ktoś chce, niech bezpośrednio uderzy we mnie a nie w muzeum, bo krzywdzi jego pracowników - uważa Mirosław Giętkowski. - Oni na to nie zasługują. Pracują ponad miarę, podnoszą kwalifikacje, są uznanymi specjalistami.

Ostatnie zakupy

Muzeum nie tylko przechowuje i remontuje eksponaty, prowadzi także zakupy. W ostatnim czasie kupiono kolekcję mundurów z 1952 rok, 25 sztuk broni strzeleckiej z Wytwórni Filmów w Łodzi. Muzeum wzbogaciło się też o czołg i wóz bojowy. Na razie pojazdy te stacjonują w Czarnym.

- Przejęliśmy również kolekcję negatywów Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Zamierzamy przeprowadzić ich digitalizację - tłumaczy dyrektor MWL. - Mamy też 80 filmów ilustrujących funkcjonowanie wojska w latach 60.-80. ubiegłego stulecia.

Plany na 2017 rok

MWL chce m.in. przejąć nieruchomości dawnej jednostki wojskowej na Osowej Górze. Na wniosek MWL ministerstwo obrony zgodziło się na obligatoryjne przekazywanie muzealnikom wprowadzanych typów umundurowania, odznak i broni strzeleckiej. Z inicjatywy MWL przygotowywana jest zmiana ustawy, która nakazuje pozbawienie militariów cech bojowych.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojciech
Dziękuję red. Expressu za rzetelny tekst. Wszystko jest jasne. Czytając te komentarze widoczna jest prymitywna nagonka na dyrektora muzeum. Panie dyrektorze, proponuję podjąć męską decyzję i wygonić tego donosiciela "szczura" z muzeum. Zwolnij go pan jak najprędzej.
r
robol
Panie Dyrektorze tym wpisem o pracy ponad miarę obraził Pan swoich pracowników - tych którzy pracują. Bo wrzucił ich Pan do jednego worka z tymi którzy przychodzą do pracy. Niech Pan nie będzie śmieszny, Pan "pistolet" pracuje ponad miarę?
o
obserwator
Pan Giętkowski obraża czytelników EB uważając ich za debili. Sprzęt nie może być eksponowany przez zamarzające płyny, a opony mają się lepiej w ... Toruniu, tam zapewne stoją w ogrzewanym garażu? Mówimy o sprzęcie wojskowym, który latami stał pod gołym niebem. Płynów nie można spuścić albo wymienić na mrozoodporne? Najlepsze jest to, że część eksponatów jest w Toruniu - to jednak wyjechały z Bydgoszczy. szkoda ,że redaktor nie był dociekliwy., które to eksponaty.
l
lech
Nie pisze się w Czarnym, tylko w Czarnem!!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski