Zobacz wideo: Drums Fusion w Bydgoszczy

Kocioł parowy liczy ponad 6 metrów długości i waży około 10-15 ton. Został wyprodukowany w 1880 roku w zakładach w Chemnitz w Saksonii. Jak mówił nam w listopadzie ub. roku dr Wojciech Siwiak z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, który nadzorował prace budowlane nowego osiedla Panorama Wiślana, to może być najstarszy taki obiekt na terenie Polski. Zabytkiem znalezionym w listopadzie ub. roku w pobliżu grodziska Wyszogród, na terenie dawnej cegielni w Starym Fordonie zainteresowało się Muzeum Wodociągów. Niedługo po jego znalezieniu zlecone zostały prace nad odrestaurowaniem zabytkowego kotła parowego.

Jak mówi nam Bartłomiej Bromberek, koordynator Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, prace trwały około półtora miesiąca. W tym czasie kocioł został wypiaskowany i pokryty powłoką polimerową. Obecnie znajduje się na terenie Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. W najbliższym czasie – w ciągu około miesiąca – zostanie wyeksponowany wraz z silnikiem parowym.
Zdjęcia odnowionego XIX-wiecznego zabytku znajdą Państwo w naszej fotogalerii:
Według wstępnej oceny zabytek to wykorzystany wtórnie - być może w okresie PRL-u - element maszyny parowej, służącej zapewne w cegielni. Eksponat jest unikatowy.