Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Po agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 r. życie państwowe zeszło do konspiracji. W podziemiu odtworzono struktury władzy cywilnej i siłę zbrojną. Żołnierze AK walczyli w konspiracji o wyzwolenie ojczyzny. Celem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do planowanego ogólnopolskiego powstania.
Zdjęcia z uroczystości:
Uroczystość nadania tabliczki „Żołnierz Armii Krajowej” w miejscu pochówku śp. Adeli i Tadeusza Grzeszczuków na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział Radosław Kempiński, wicewojewoda województwa kujawsko-pomorskiego. Obecna była także córka AK-owców Hanna Grzeszczuk-Brendel.
Przez wiele lat żołnierze AK byli tępieni i prześladowani. Wielu z nich do 1956 r. zmarło w ubeckich więzieniach, a ci, którzy przeżyli, aż do upadku komunizmu należeli do obywateli drugiej kategorii. Od 1989 r. Polska stara się oddać im należną cześć i szacunek.
