Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za pustostan też zapłacisz

Michał SItarek
Wyjeżdżasz na dłużej i nie wiesz, co zrobić z mieszkaniem? Możesz je podnająć. Należy to jednak zgłosić administratorowi i „skarbówce”.

Wyjeżdżasz na dłużej i nie wiesz, co zrobić z mieszkaniem? Możesz je podnająć. Należy to jednak zgłosić administratorowi i „skarbówce”.

- Wyjeżdżam do pracy w Niemczech - mówi pan Tadeusz z ulicy Gdańskiej. - Chciałem, by ADM obniżyło mi czynsz, ale dowiedziałem się, że to nie wchodzi w grę. Chyba będę musiał wynająć swoje mieszkanie, ale nie wiem, czy to w ogóle możliwe.

Podnajmem mieszkań często są też zainteresowani działkowcy. - Mieszkam przez większą część roku na działce - tłumaczy pan Jarosław ze Szwederowa. - Moje mieszkanie stoi 6 miesięcy puste. Zastanawiam się, czy nie mógłbym go podnająć. W tej chwili co miesiąc muszę płacić około 400 złotych.

W komunalnych mieszkaniach podnajem jest możliwy w kilku przypadkach. - Zgadzamy się na tego typu rozwiązanie w momencie, gdy ktoś wyjeżdża do pracy poza granicami Polski - mówi rzeczniczka ADM Magdalena Marszałek. - Idziemy też na rękę osobom, które zostały skazane wyrokiem sądu i trafiły do więzienia. W ten sposób nie tracą prawa do lokalu, a czynsz jest opłacany. Staramy się naszym lokatorom pomagać w takich sytuacjach, kiedy w praktyce są zmuszeni do tymczasowej zmiany miejsca, gdzie do tej pory ogniskowało się ich życie. Aktualnie z takiego rozwiązania korzysta 20 najemców.

<!** reklama>

W spółdzielniach lokatorzy nie muszą występować o zgodę. - Nie ma możliwości obniżenia czynszu, gdy mieszkanie stoi puste - mówi zastępca prezesa Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Wyżgowski. - Oszczędza się tylko na zużyciu mediów. Część opłat jednak jest naliczana tak, jakby przebywała w mieszkaniu 1 osoba. Dotyczy to na przykład wywozu śmieci, czy rozliczenia wspólnego zużycia energii i wody. Wychodzimy z założenia, że takim mieszkaniem w praktyce ktoś i tak się opiekuje, i korzysta ze wspólnych części budynku.

Podnajem wymaga zgody w towarzystwach budownictwa społecznego. - Jest to zapisane w każdej umowie - wyjaśnia prezes BTBS Magdalena Kwiatkowska. - Do każdej sprawy staramy się podchodzić indywidualnie i nie utrudniać życia najemcom. Jednak nasze budynki powstały przy finansowym wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego co nakłada ograniczenia. Kluczowy jest dla nas powód, dla którego ktoś tymczasowo nie może korzystać z lokalu, na przykład praca za granicą.

Dochód z najmu również podlega opodatkowaniu. - Przychodem jest otrzymany czynsz płacony przez najemcę - tłumaczy rzeczniczka III US w Bydgoszczy Anita Bachorska. - Powstaje on w momencie faktycznego otrzymania czynszu z najmu. Podatnik ma prawo wybrać jeden z dwóch sposobów opodatkowania najmu. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Możemy również wybrać opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wskazane formy opodatkowania różnią się przede wszystkim tym, że na zasadach ogólnych podatek obliczamy zgodnie ze skalą podatkową od dochodu, czyli różnicy pomiędzy otrzymanym przychodem a kosztami jego uzyskania (np. wydatkami na remont wynajmowanego lokalu). Natomiast na ryczałcie podatek obliczamy według stawki 8,5 proc. od otrzymanego przychodu. Na ryczałcie nie uwzględniamy kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem wyboru ryczałtu jest też terminowe złożenie stosownego oświadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty