Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za młodzi na małżeństwo?

Marcin Florkowski
Pewien mój przyjaciel, ginekolog z zawodu, powiedział, że zdziwiłbym się, jak często młode dziewczęta są przekonane, iż można zajść w ciążę z chłopakiem tylko dlatego, że się z nim całuje.

Pewien mój przyjaciel, ginekolog z zawodu, powiedział, że zdziwiłbym się, jak często młode dziewczęta są przekonane, iż można zajść w ciążę z chłopakiem tylko dlatego, że się z nim całuje.

<!** Image 2 align=right alt="Image 168261" sub="Fot. Thinkstock">Wciąż mała jest wiedza młodych o prokreacji, antykoncepcji. Przedwczesna, niespodziewana ciąża jest więc jedną z ważnych przyczyn zawierania związków małżeńskich w młodym wieku.

Uciec z domu

Czy małżeństwa zawierane przed dwudziestym rokiem życia, nierzadko z powodu ciąży, mają szansę na trwałość? Jak się okazuje, mają one nawet pewne przewagi nad późnymi, choć czyha też na nie wiele pułapek życiowych. Na przykład ich dzieci częściej narażone sa na urazy psychiczne. Dlaczego tak się dzieje?

Ważnym powodem zawierania małżeństw w bardzo młodym wieku bywa chęć ucieczki z domu rodzinnego.

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy relacje w tzw. rodzinie pierwotnej nie dawały poczucia bezpieczeństwa. Wtedy młodzi ludzie boją się samodzielnego, dorosłego życia. A świetnym lekarstwem na te obawy jest właśnie ślub, poszukanie oparcia w drugiej osobie.

Jak rodzice

Niestety, badania pokazują, że 72 procent ludzi powtarza z partnerem ten sam typ relacji, który dominował w ich domu rodzinnym. Jeśli np. dziecko nie ufało rodzicom lub nadmiernie uzależniało się od ich obecności, to później odtworzy identyczny wzorzec relacji z małżonkiem - będzie notorycznie podejrzewać o coś partnera, źle znosić jego bliskość lub jego nieobecność.

<!** reklama>Na niebezpieczeństwo narażone są też dzieci młodych małżonków. Dojrzałość rodzicielska to umiejętność zaspokajania swoich potrzeb, ale i okresowej rezygnacji z nich na korzyść potrzeb dziecka. To niezwykle trudna umiejętność, którą ludzie zdobywają dopiero około 25-35 roku życia. Być może dlatego dziadkowie potrafią lepiej opiekować się wnukami niż swego czasu opiekowali się własnymi dziećmi i może dlatego młodzi rodzice chętnie przekazują dzieci pod opiekę dziadkom. Jeśli jednak rozłąka z rodzicami trwa długo, to pozostawia blizny w osobowości dziecka.

Szybki kurs dojrzewania

Wczesne małżeństwo może jednak mieć plusy, jeśli stanie się dla małżonków przyspieszonym kursem dojrzewania. Rozwijamy się wtedy, gdy natrafiamy na przeszkody. Nasza osobowość i nasz umysł muszą dostosować się do nowych warunków, nauczyć się rozwiązywać nowe problemy. Dlatego część młodych małżonków szybko staje się dojrzałymi ludźmi: nabiera odpowiedzialności za siebie i swoje dzieci, uczy się konstruktywnie wpływać na życie społeczności, do której należy i umie racjonalnie brać życie w swoje ręce.

Przyjaciele

Pomyślne rozwiązanie kryzysu wczesnego małżeństwa daje oczywiste profity: gdy wchodzimy w fazę pełnej dorosłości (po 30. roku życia) i nasze dzieci już nie wymagają intensywnej opieki, jesteśmy jeszcze dość młodzi, by rozwijać swoje kariery, a w porównaniu z rówieśnikami mamy większy bagaż doświadczeń, który chroni nas przed podejmowaniem nieefektywnych wysiłków i popełnianiem życiowych błędów. Małżonek, z którym udało się nam pomyślnie przetrwać trudne chwile, staje się nie tylko partnerem, ale także przyjacielem, co jest o wiele trwalszą podstawą związku niż atrakcyjność fizyczna i pożądanie.

Dr Marcin Florkowski jest psychologiem, adiunktem na Uniwersytecie Zielonogórskim, diagnostą i terapeutą w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!