Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z potrzeby serca czyta chorym i edukuje ich rodziny, jak najlepiej pomóc

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Opiekunka Krystyna Grunwald ze swoją podopieczną - troska o nią nie polega wyłącznie na zaspokajaniu podstawowych potrzeb bytowych
Opiekunka Krystyna Grunwald ze swoją podopieczną - troska o nią nie polega wyłącznie na zaspokajaniu podstawowych potrzeb bytowych Tomasz Czachorowski
Gdy Twój bliski poważnie zachoruje, nie musisz zostać sam z problemem, jak zapewnić mu wszechstronną opiekę. Wystarczy zapytać.

Mama pani Małgorzaty przeszła wylew krwi do mózgu 12 lat temu. Po wypisaniu chorej ze szpitala, dla jej otoczenia zaczął się zupełnie nowy rozdział w życiu.
[break]
- Musieliśmy przeorganizować wszystko - wspomina bydgoszczanka. - Od podstaw nauczyć się żyć obok chorej i opiekować nią. Nie mieliśmy na ten temat żadnej wiedzy, nie byliśmy przecież zupełnie przygotowani do tej sytuacji, nikt nie jest.
Mieszkanka Kapuścisk mówi, że wszystko robiła intuicyjnie. - Wtedy nikt w przychodniach nie wiedział nawet, gdzie można wypożyczyć specjalne łóżko, jakie sprzęty zdobyć, by ułatwić sobie życie. Teraz z pewnością jest już lepiej, ale zainteresowanym na pewno brakuje wiedzy. - Chcemy pomóc takim rodzinom - deklaruje Honorata Wilk ze Stowarzyszenia „Z Potrzeby Serca”. - Znaleźliśmy na to pieniądze i pomysł.

Wizyta od serca

Stowarzyszenie uzyskało 15 tys. od Urzędu Marszałkowskiego na projekt „Wizyta z potrzeby serca”. W jego ramach już wzbogacane są usługi opiekuńcze, zlecane przez MOPS.

- One zaspokajają potrzeby bytowe, a przecież nie tylko o to chodzi w podnoszeniu komfortu życia tzw. osób zależnych - tłumaczy Honorata Wilk. - Kupiliśmy dla podopiecznych 10 odbiorników i wiele audiobooków. Wiemy, że pomysł się bardzo spodobał, rozwijamy go dzięki znakomitej współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Pomysł na szkolenia dla rodzin osób po wylewach czy zawałach urodził się w ubiegłym roku, gdy zorganizowano jedno z profesjonalnych szkoleń dla opiekunek środowiskowych. Prowadziła je osoba związana z toruńskimi zakładami materiałów opatrunkowych. - Mamy bardzo doświadczone panie opiekunki, pracujące po 10 lat w środowiskach, ale i one były poziomem tych szkoleń zachwycone, uważały, że zyskały nowe, cenne doświadczenia - mówi prezes stowarzyszenia.

Podobny, darmowy kurs mogą przejść wszyscy zainteresowani.

Nie wstydź się pytać

- Czasem wydaje nam się, że z takim problem musimy sobie poradzić sami, że wstyd pytać, szukać rad u osób, które zajmują się tym zawodowo, choć nie mamy podstawowej wiedzy o tym, jak zaspakajać wszystkie potrzeby osoby uwięzionej przez niemoc w domu. Nie tylko zresztą chorych, ale po prostu starych - uważa Honorata Wilk. - Przygotujemy w ramach takich szkoleń kilka spotkań. Już w tym tygodniu będziemy mieli opracowany plan. Warto do nas się zgłosić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!