Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z płótna prosto na ekran

Tomasz Skory
Do niedzieli w Galerii Miejskiej bwa zobaczyć będzie można najnowszy film Lecha Majewskiego pt. „Młyn i krzyż”. Stanowi on interpretację XVI-wiecznego obrazu Petera Bruegla „Droga na Kalwarię”.

Do niedzieli w Galerii Miejskiej bwa zobaczyć będzie można najnowszy film Lecha Majewskiego pt. „Młyn i krzyż”. Stanowi on interpretację XVI-wiecznego obrazu Petera Bruegla „Droga na Kalwarię”.
<!** Image 2 align=none alt="Image 189176" sub="Za tło filmu Lecha Majewskiego posłużył obraz Bruegla „Droga na Kalwarię”">

Lech Majewski jak mało kto nadawał się do wyreżyserowania tego filmu. Choć zyskał sławę jako twórca filmowy, jego zainteresowania nie kończą się wyłącznie na kinematografii. Reżyser znany jest również jako pisarz, poeta, kompozytor i autor sztuk teatralnych, a studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozbudziły w nim zainteresowanie malarstwem.

Obraz Petera Bruegla w nietypowy sposób porusza motyw drogi Jezusa na Golgotę. Na obrazie są elementy opisywane przez Pismo Święte, ale na pierwszy plan u niderlandzkiego malarza wysuwa się tłum ludzi zmierzających na wzgórze, nieświadomych do końca tego, co ma się na nim wydarzyć. Zdaniem znawców sztuki, przedstawiona na obrazie scena kryje w sobie krytykę instytucji Kościoła i polityki hiszpańskiego króla, którego namiestnicy rządzili w Holandii. Bruegel znany był bowiem ze swoich antyklerykalnych i antyrządowych poglądów.

<!** reklama>

Krytyk sztuki Michael Gibson swoje spostrzeżenia na temat obrazu zawarł w książce „Młyn i Krzyż”. Gdy w 2005 roku zobaczył „Angelusa” Lecha Majewskiego, docenił malarską wizję Polaka i podarował mu egzemplarz swojej pracy. Niedługo potem powstał scenariusz, którego realizacja trwała trzy lata i wymagała od twórców niezwykłej wyobraźni. Majewski zaprezentował bowiem w swoim filmie losy dwunastu postaci pojawiających się na dziele Bruegla.

Film całkowicie zdominował ubiegłoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie oprócz Nagrody Specjalnej Jury, zdobył też nagrody za dźwięk, scenografię i kostiumy. Otrzymał też Złotego Anioła dla najlepszego filmu polskiego na TofiFest, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu CinEast Luksemburgu oraz nagrodę główną za najlepszą muzykę na Festiwal Filmowy „Popoli e Religioni” w Terni.

„Młyn i krzyż” wyświetlany będzie do piątku codziennie o godz. 19.00. Wstęp na seans kosztuje 6 zł, za ulgowy bilet zapłacimy 3 zł. Bilet upoważnia jednocześnie do zwiedzenia wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!