Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z mapką zwiedzą miasto

Szymon Cieślak
Urzędnicy miejscy mają zamiar stworzyć listę najciekawszych atrakcji w Żninie. Nie będą to tylko zabytki, ale także miejsca typowo przyrodnicze.

Urzędnicy miejscy mają zamiar stworzyć listę najciekawszych atrakcji w Żninie. Nie będą to tylko zabytki, ale także miejsca typowo przyrodnicze.

W tym roku z okazji 750-lecia Żnina nie zabraknie konkursów literackich, fotograficznych i filmowych. W programie obchodów są również koncerty, a także rajd żniński. W dniu św. Floriana, który od kilku lat jest patronem miasta, zostanie zorganizowany dwudniowy jarmark. - Dobrze, że nareszcie na Rynku coś się wydarzy. Teraz wszystkie imprezy i koncerty odbywają się na ulicy Śniadeckich, a Rynek nie jest wykorzystywany - mówią mieszkańcy Żnina. <!** Image 2 align=none alt="Image 204001" sub="Na ścieżce edukacyjnej znajdzie się, między innymi, dom Krzyckich mieszczący się przy ulicy Śniadeckich w Żninie / Fot. Szymon Cieślak">

Dzieje się tak, ponieważ roboty na placu Wolności nie zostały jeszcze zakończone. Na zamontowanie czeka fontanna. Ma ona stanąć przy budynku Muzeum Ziemi Pałuckiej. Urządzenie zostało już odebrane i wiosną zostanie przekazane Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji WiK, które zajmie się jej eksploatacją. Podobnie jest z pancerną szybą, która ma być położona przed basztą. Pod nią znajdzie się stara, zabytkowa, drewniana droga.

- Roboty na Rynku ukończone będą do 30 kwietnia - informuje Krystyna Gołaszewska z Wydziału Dróg, Remontów i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żninie.

O tym, co przez lata archeolodzy wydobyli z Rynku, będzie można przekonać podczas specjalnej wystawy. Do tego w baszcie zostanie umieszczona kapsuła czasu. Podobnie jak w poprzednich latach zostaną wybite dukaty żnińskie, a także co jest nowością okolicznościowy znaczek pocztowy i widokówka. To ukłon w stronę filatelistów, których w Żninie nie brakuje.

Ciekawym pomysłem będzie też otwarcie ścieżki dydaktycznej. Zwłaszcza, że niektóre dzieci jeszcze nie były w żadnym z muzeów, czy innych wartych obejrzenia miejscach.

- Żnin to nie tylko baszta i muzeum. W naszym mieście jest wiele miejsc upamiętniających ważne dla Żnina wydarzenia historyczne. Są zabytki sakralne, pomniki oraz miejsca ciekawe pod względem architektury czy krajobrazu. Mamy również pomniki przyrody oraz rzadkie gatunki drzew i krzewów - wylicza Ryszard Ulatowski, szef Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Żninie.

Ścieżka dydaktyczna będzie promowała te miejsca. Pomysłodawcy zakładają, że to przedsięwzięcie zwiększy walory turystycznie miasta. Zostanie oznaczona i opisana (w każdym miejscu pojawią się specjalne tabliczki), a wydana mapka pozwoli turystom i mieszkańcom Żnina dotrzeć do wszystkich miejsc.

- Ścieżka dydaktyczna będzie elementem strony internetowej związanej z 750-leciem Żnina z możliwością odbycia wirtualnego spaceru - dodaje Ryszard Ulatowski. <!** reklama>

O tym, co znajdzie się na ścieżce dydaktycznej zdecyduje zespół osób związanych z historią Żnina i ochroną środowiska.

Pod koniec roku zostaną rozdane Kryształowe Baszty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!