W ośmiu placówkach medycznych w Bydgoszczy lekarze wystawiają już e-skierowania. Bez tradycyjnego druku do specjalisty chodzą ci, których kierują tam, m.in., medycy z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego czy Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, a także niektórzy lekarze rodzinni. Dokładną listę takich placówek można znaleźć na stronie www.pacjent.gov.pl.
Tak ludzie nadużywają zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje zw...
100 tysięcy e-skierowań w kraju
Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą musiały być wystawiane w postaci elektronicznej, ale system uruchomiono już w lutym 2019 roku. Wystawiono już 100 tys. e-skierowań dla ponad 76 tys. pacjentów. NFZ zachęca przychodnie, by czym prędzej zrezygnowały z wypisywania papierowych skierowań, które pacjenci muszą osobiście zanosić do specjalistycznych poradni czy szpitali.
- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań - taką możliwość wprowadzają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. Zmiany dotyczyć będą świadczeń udzielanych po 1 lipca br.
Co to w praktyce oznacza dla POZ?
NFZ płaci im comiesięczny ryczałt za pacjenta - z góry, czyli bez względy na to, czy pojawi się u lekarza czy też nie. Wprowadzone przepisy pozwalają, że to finansowanie w przeliczeniu na jednego pacjenta będzie zwiększane, proporcjonalnie do tego, ile placówka wystawi e-skierowań.
W przypadku AOS - zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.
A co e-skierowania oznaczają dla pacjenta?
- Nie musi dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy, rejestrując się osobiście lub telefonicznie, podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych).
- Nie będzie wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu czy braku podpisu.
- Nie zgubi e-skierowania i nie trafi ono w niepowołane ręce — zapisuje się na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent możesz sprawdzić kod na swoim IKP.
- Może (pacjent lub upoważniona przez niego osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań.
- Powszechne wystawianie e-skierowań wpłynie na zmniejszenie kolejek spowodowanych tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.
Rekordowy czerwiec
Od początku uruchomienia systemu wystawiono w naszym województwie 832 e-skierowania, a tylko w czerwcu tego roku lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego wystawili 494 e-skierowania - to 6,5 raza więcej niż w maju.
Jak działa e-skierowanie?
- Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie.
- Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej postaci elektronicznej lub papierowej, np. e-mailem, SMS-em, w postaci wydruku informacyjnego.
- Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, osobiście umawia się na wizytę.
- Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta i zapisuje go na wizytę - tylko te dane trzeba podać, rejestrując się telefonicznie.
- Pacjent zostaje umówiony na wizytę.
