Z e-skierowaniem pacjentowi ma być szybciej, łatwiej i wygodniej. Wystawia je już ok. 30 placówek medycznych w regionie

Dorota Witt
Dorota Witt
Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą musiały być wystawiane w postaci elektronicznej
Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą musiały być wystawiane w postaci elektronicznej Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
W 30 placówkach medycznych w regionie i w ośmiu w Bydgoszczy pacjenci dostają już e-skierowania. NFZ zachęca do rychłej rezygnacji z papierowych wersji, bo te niebawem znikną zupełnie. Co te zmiany przyniosą chorym?

W ośmiu placówkach medycznych w Bydgoszczy lekarze wystawiają już e-skierowania. Bez tradycyjnego druku do specjalisty chodzą ci, których kierują tam, m.in., medycy z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego czy Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, a także niektórzy lekarze rodzinni. Dokładną listę takich placówek można znaleźć na stronie www.pacjent.gov.pl.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w I półroczu br. skontrolował w Kujawsko-Pomorskiem ponad 17,3 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych L4 od różnych lekarzy albo długoterminowych. Ponadto osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia lekarskiego nieprawidłowo. Zobaczcie najbardziej kuriozalne sytuacje, z jakimi mieli do czynienia kontrolerzy ZUS z regionu i Polski. W taki sposób ludzie tracili zwolnienia i zasiłki - wpadki z życia. Jak ludzie nadużywają zwolnień lekarskich? >>>Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odc. 3

Tak ludzie nadużywają zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje zw...

100 tysięcy e-skierowań w kraju

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą musiały być wystawiane w postaci elektronicznej, ale system uruchomiono już w lutym 2019 roku. Wystawiono już 100 tys. e-skierowań dla ponad 76 tys. pacjentów. NFZ zachęca przychodnie, by czym prędzej zrezygnowały z wypisywania papierowych skierowań, które pacjenci muszą osobiście zanosić do specjalistycznych poradni czy szpitali.

- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań - taką możliwość wprowadzają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. Zmiany dotyczyć będą świadczeń udzielanych po 1 lipca br.

Co to w praktyce oznacza dla POZ?

NFZ płaci im comiesięczny ryczałt za pacjenta - z góry, czyli bez względy na to, czy pojawi się u lekarza czy też nie. Wprowadzone przepisy pozwalają, że to finansowanie w przeliczeniu na jednego pacjenta będzie zwiększane, proporcjonalnie do tego, ile placówka wystawi e-skierowań.
W przypadku AOS - zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.

A co e-skierowania oznaczają dla pacjenta?

  • Nie musi dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy, rejestrując się osobiście lub telefonicznie, podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych).
  • Nie będzie wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu czy braku podpisu.
  • Nie zgubi e-skierowania i nie trafi ono w niepowołane ręce — zapisuje się na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent możesz sprawdzić kod na swoim IKP.
  • Może (pacjent lub upoważniona przez niego osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań.
  • Powszechne wystawianie e-skierowań wpłynie na zmniejszenie kolejek spowodowanych tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Rekordowy czerwiec

Od początku uruchomienia systemu wystawiono w naszym województwie 832 e-skierowania, a tylko w czerwcu tego roku lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego wystawili 494 e-skierowania - to 6,5 raza więcej niż w maju.

Jak działa e-skierowanie?

  1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie.
  2. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej postaci elektronicznej lub papierowej, np. e-mailem, SMS-em, w postaci wydruku informacyjnego.
  3. Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, osobiście umawia się na wizytę.
  4. Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta i zapisuje go na wizytę - tylko te dane trzeba podać, rejestrując się telefonicznie.
  5. Pacjent zostaje umówiony na wizytę.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie