[break]
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, XVI Dzień Papieski odbędzie się 9 października. W tym roku diecezjalne obchody będą wyjątkowe, bo mają stanowić jednocześnie podsumowanie zakończonych w lipcu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Przybyliśmy, aby zostawić ślad
Jak co roku w Dzień Papieski, młodzież, ale nie tylko, spotka się na mszy świętej i nabożeństwie posłania w kościele pw. św. Jadwigi Królowej przy ulicy Wojska Polskiego. Organizatorzy spodziewają się tysiąć pięciuset uczestników. Początek mszy o godzinie 13.
- Podczas nabożeństwa młodzież otrzyma obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, na którym będzie można znaleźć listę miejsc, wspólnot, gdzie to miłosierdzie w konkretny sposób można realizować. Nawiązujemy do tego, o czym mówiono podczas Światowych Dni Młodzieży, o czym mówili i Jan Paweł II, i papież Franciszek. Hasłem mszy jest „Przybyliśmy, aby zostawić ślad - mówi ks. Sylwester Warzyński, rzecznik Kurii Diecezji Bydgoskiej. - Świat woła o miłosierdzie i deklaracja pomocy nie może kończyć się tylko na słowach.
Po mszy, jej uczestnicy przejdą ulicami Bydgoszczy do hali „Łuczniczka”, gdzie o godzinie 16 rozpocznie się piąta już „Karoliada”.
Ze wszystkich dekanatów
Jak zwykle, imprezę rozpocznie bicie dzwonu, odlanego na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.
Potem do rywalizacji przystąpią czteroosobowe drużyny złożone z młodzieży ze wszystkich dekanatów diecezji bydgoskiej. Wezmą one udział w konkurencjach sprawnościowo-sportowych, konkursach wiedzy oraz zaprezentują swoje artystyczne talenty.
Będzie też loteria fantowa. Całych dochód zostanie przeznaczony na leczenie Emilki, cierpiącej na raka mózgu.
- W Dzień Papieski rozpocznie się także drugi semestr Akademii Miłosierdzia - zapowiada ks. Krzysztof Buchholz, prezes zarządu Fundacji „Wiatrak”.
O godzinie 18 wystąpi zespół pop-gospelowy Trzecia Godzina Dnia.
Życiowe priorytety i wsparcie
7., 8., 9. października na bydgoskich ulicach pojawią się z puszkami stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Będą zbierać pieniądze na stypendia. - Fundacja daje nam możliwość kształcenia, ale także pomaga ustalić życiowe priorytety. Dzięki wsparciu, możemy jeździć na obozy, integriować się - opowiada Justyna Beczyńska, studentka filologii rosyjskiej i pedagogiki, stypendysta Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Obecnie jest ponad 60 stypendystów - studentów i uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, 40 pochodzi z Bydgoszczy.
Pomoc ze strony fundacji kierowana jest przede wszystkim do młodych mieszkańców mniejszych miejscowości, chociaż ostatnio nie tylko. Aby zostać stypendystą, trzeba spełniać określone kryteria: bardzo dobre wyniki w nauce, bo liczy się także średnia uzyskana w szkole i na studiach. Dochód w rodzinie nie może też przekraczać 1050 zł na osobę, wymaga się także zaangażowania w wolontariat.