Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

Jak podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik UKW w Bydgoszczy, głównym celem Nocy Biologów jest popularyzacja nauki. Jednak nie tylko.
- Wydarzenie to stwarza jednocześnie okazję do promocji naszej uczelni w regionie i bliższego zapoznania się potencjalnych kandydatów na studia z ofertą dydaktyczną Wydziału Nauk Biologicznych - mówi Tomasz Zieliński. - Podczas licznych warsztatów i wykładów będzie można odkryć wiele pasjonujących rzeczy, poczuć się przez moment naukowcem, zwiedzić laboratoria i zadawać mnóstwo dociekliwych pytań.
Zajęcia będą się odbywały w formie hybrydowej.
Noc Biologów w Bydgoszczy. Wykłady i warsztaty dla uczestników w każdym wieku
Wydarzenia w ramach XI Nocy Biologów podzielone zostały w taki sposób, by udział w nich mogli wziąć nie tylko uczniowie szkół średnich, ale także młodsze dzieci.
Dla młodzieży licealnej przygotowano wykłady o różnorodnej tematyce, w tym m.in.: „ Moc muszki owocówki – badania genetyczne”, podczas którego uczestnicy poznają badania na muszce owocówce wykorzystywane w próbach rozwiązania problemów zdrowotnych ludzi, „Genetyka barwnych odmian węży”, w czasie którego studenci III roku Ochrony Środowiska przekażą uczestnikom ciekawostki dotyczące umaszczenia różnych odmian węży oraz sposobu ich dziedziczenia oraz zaprezentują odmiany charakteryzujące się bogactwem barw i ciekawą biologią życia. O godz. 16 z kolei rozpocznie się wykład nt. „Tajemnice kotów Ziemi”, a o 17.15 - „Tajniki hodowli gekonów lamparcich”. Dla uczniów szkół średnich będzie to także okazja do zapoznania się z tematyką markerów genetycznych w sporcie.
Młodzież powyżej 12. roku życia będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których pozna sposoby pozyskiwania DNA z owoców, uzyska wiedzę nt. kombuchy i uzyskiwania napoju fermentowanego.
Warsztaty z panelem dyskusyjnym nt. różnorodności form grzybów i ich znaczenia dla funkcjonowania lasów prowadzone będą bez ograniczeń wiekowych i rozpoczną się o godz. 17.30 w Katedrze Biologii Środowiska przy Al. Ossolińskich 12 (sala nr 3). Z kolei o godz. 18 (sala nr 114) odbędą się warsztaty dla osób dorosłych i uczniów szkół ponadpodstawowych nt. rozmnażania fiołków w warunkach domowych.
Nie zabraknie także warsztatów dla licealistów, m.in. na temat mikroorganizmów w żywności, bioróżnorodności w kropli wody, daktyloskopii, działania enzymów trawiennych, a także roli mchów w ekosystemie leśnym i miejskim.
XI Noc Biologów w Bydgoszczy. Zapisy i rezerwacja
Od godz. 15 do godz. 20.30 będą także się odbywały wykłady w formie online. Szczegółowy program, a także zapisy na Noc Biologów na stronie internetowej wydarzenia: www.nocbiologow.pl (LINK).