Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

Z okazji 600-lecia wydania przez króla Kazimierza aktu lokacyjnego Bydgoszczy, w 1946 roku zorganizowana została w naszym mieście Pomorska Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Handlu. Nadano jej rangę ogólnopolską i silną wymowę propagandową. Wystawa trwała od 14 lipca (w przeddzień rocznicy wiktorii pod Grunwaldem) do 15 września.
Urządzono ją w parku Kazimierza Wielkiego (jedną z pozostałości po wystawie jest ceglany łuk z ławeczkami w parku od strony galerii bwa) i na terenie szkół przy ul. Konarskiego. W wystawie wzięło udział 1085 wystawców, a w ciągu pierwszych trzech tygodni zwiedziło ją 120 tys. widzów. Przybył także na otwarcie minister przemysłu, Hilary Minc.
Wystawa miała obrazować "odwieczne" związki Bydgoszczy, wówczas jeszcze wciąż kojarzonej z zachodnimi kresami Polski, z Rzeczpospolitą i być symbolem zwycięstwa polskiego umysłu i ducha nad niemczyzną. Prezentacja dorobku gospodarki pomorskiej służyć także miała zwiększeniu stopnia zaufania do nowej, "ludowej" władzy i jej troski o odbudowę kraju.
Na prezentowanych zdjęciach widoki z wystawy, pochodzące z "Ilustrowanego Kuriera Polskiego".
Zobacz archiwalne zdjęcia!