W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Bydgoszcz pełniła rolę stolicy województwa pomorskiego w latach 1945-1950 oraz województwa bydgoskiego od 1950 roku do 1970 roku, znanego jako "duże", a następnie do 1999 roku, do reformy administracyjnej, jako "małe". Głównym motorem rozwoju miasta w latach 60. i 70. XX wieku był przemysł, chociaż nie powstał tu żaden specjalistyczny zakład przemysłowy, jak to miało miejsce w innych miastach Polski (np. Płock – Petrochemia, Włocławek – Zakłady Azotowe, Toruń – Elana, Świecie – kombinat celulozowy).
Warto zaznaczyć, że historycznie Bydgoszcz miała duże znaczenie jako ośrodek wojskowy i garnizonowy, co przyczyniło się do rozwoju miasta. W latach 70. rozpoczęto budowę największego miejskiego parku - Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Również w tym okresie rozpoczęto zabudowę największej bydgoskiej dzielnicy - Fordonu nad Wisłą, znanej przez wiele lat jako "sypialnia Bydgoszczy".
Wielu Czytelników pamięta i wspomina Bydgoszcz z czasów PRL - z pierwszomajowymi pochodami, rosnącymi osiedlami, ulicznymi syrenami, trabantami, wartburgami, polonezami i fiatami, oraz kolejkami do kin takich jak "Pomorzanin", "Polonia" i innych. Wspominamy również "Ondynę" na Brdzie i Wiśle, tętniące życiem i pełne neonów Aleje 1 Maja (dzisiaj Gdańska), "Rywal", "Jedynak", księgarnię "Współczesną", oraz "Kaskadę" na Starym Rynku. Pamiętamy także pięć spichlerzy nad Brdą (choć dwa z nich spłonęły w 1960 roku) oraz powstającą długimi latami Operę Nova, która zajęła miejsce tzw. Rumla, czyli wesołego miasteczka. Bywało trudno, niewesoło, siermiężnie, ale wielu mieszkańców z sentymentem wraca do tamtych lat..r>
