Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykonawca nowych mostów nad Brdą przebuduje torowisko na ul. Toruńskiej

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Trakcja kończy jedną inwestycję, a niebawem ma przystąpić do realizacji kolejnej.
Trakcja kończy jedną inwestycję, a niebawem ma przystąpić do realizacji kolejnej. ZDMiKP
Firma Trakcja, która kończy prace przy budowie dwóch nowych mostów nad Brdą w Bydgoszczy niebawem przystąpi do realizacji kolejnej inwestycji w mieście. Przedsiębiorstwo wybrano na wykonawcę przebudowy torowiska tramwajowego na Toruńskiej (na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK).

– W przetargu wyłoniony został wykonawca. W tej chwili dokumentacja jest analizowana przez kontrolę uprzednią ustawowo przez Prezesa Zamówień Publicznych. W sumie inwestycja warta ponad 150 mln zł – wartość podstawowa ok. 73 mln zł – mówił na sesji Rady Miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. W przetargu przewidziano możliwość uruchomienia dwóch opcji.

– Pierwsza to przebudowa torowiska od ronda Toruńskiego do zakresu Perłowa, a druga wzdłuż ul. Toruńskiej do pętli Stomil. W tej drugiej opcji również planowane są ścieżki rowerowe oraz rozbudowa i przebudowa skrzyżowania Toruńska/Kielecka/Sporna do układu dwujezdniowego – dodał.

W postępowaniu przetargowym wzięło udział osiem podmiotów. Wybrano firmę Trakcja, która zaproponowała kwotę 73,7 mln zł za podstawowe zadanie, a z opcjami dodatkowymi – 131 mln zł. ZDMiKP początkowo planował wydać na inwestycję 57 mln zł. Niebawem powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Na wykonanie zadania firma będzie miał 22 miesiące od momentu podpisania umowy. W tym czasie możliwe będzie również uruchomienie którejś z opcji. Podstawowy zakres inwestycji obejmuje swoim zakresem przebudowę wszystkich wjazdów i wyjazdów z zajezdni tramwajowej oraz fragmentu torowiska tramwajowego już na obszarze samej zajezdni. Prace mają być wykonywane pod ruchem. Nie zdecydowano się na podział zadania na etapy, bo uznano, że mogłoby doprowadzić to do zaburzenia, a nawet paraliżu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Coraz bliżej końca

Firma Trakcja jest bardzo dobrze znana w Bydgoszczy. To ona odpowiada za budowę dwóch nowych mostów nad Brdą oraz przebudowę torowiska przy ul. Perłowej. Inwestycja, która wystartowała latem 2021 roku miała zakończyć się w lipcu 2023 r. Ostatnie prace na miejscu wciąż jednak trwają. Choć samochody i tramwaje od jesieni pokonują trasę pomiędzy Fordońską a Toruńską nowymi przeprawami, to nie jest to jeszcze rozwiązanie docelowe. Cały czas zamknięty pozostaje stary most Kazimierza Wielkiego, a na skrzyżowaniu z Toruńską nie uruchomiono sygnalizacji świetlnej.

Obecnie przy dotychczasowej przeprawie mostowej, wykonywane są prace remontowe oraz docelowe najazdy na obiekt od strony ul. Toruńskiej i Fordońskiej. Układane są warstwy podbudowy a przy sprzyjających warunkach pogodowych i możliwościach technicznych (uruchomienie wytwórni mas bitumicznych) układana będzie docelowa nawierzchnia – informuje ZDMiKP.

Na starym moście zdemontowano bariery i balustrady, które będą wymienione na nowe, a pod przeprawami wykonywane są prace ziemne i porządkowe. Cały czas kontynuowane są roboty przy budowie dróg technicznych, ciągach pieszych i rowerowych oraz porządkowe w pasie zieleni. Na przystankach zamontowano ekrany przeciwbłotne. Budowane są schody prowadzące na nasyp mostu. Jak informują drogowcy, przy wyższych temperaturach wymalowane zostanie docelowe, grubowarstwowe, oznakowanie poziome w obrębie całej inwestycji.

Po północnej stronie Fordońskiej trwają roboty gazownicze w obszarze chodnika. Na te prace zwróciła uwagę Rada Osiedla Bartodzieje. Wykonawca zdemontował tam chodnik, który wcześniej sam ułożył. – Zalecenia, by chodzić drugą stroną jezdni nikt poważnie nie traktuje… Żaden pieszy nie będzie nadrabiał ponad kilometra chcąc dojść do ul. Kijowskiej (kto wpadł na tak genialny pomysł?) – czytamy na profilu rady.

ZDMiKP przekazuje, że zakończenie wszystkich prac (przy sprzyjającej pogodzie) firma Trakcja planuje na koniec lutego bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera