Leży na uboczu, w cieniu popularnego Ciechocinka, ale nie bez powodu Nieszawę upodobali sobie malarze, którzy organizują tu plenery.
<!** Image 3 align=none alt="Image 217821" sub="Prom w Nieszawie i kościół św. Jadwigi. Fot.: A Zakrzewski ">
To ciche, zabytkowe miasteczko systematycznie też odwiedzają muzycy Filharmonii Pomorskiej, by zagrać w jednym z najbardziej malowniczych miejsc regionu - na nieszawskiej przystani promowej.
<!** reklama>
Tak będzie również w najbliższy czwartek. Tym razem jednak z wiślanego promu popłyną nie dźwięki Haendlowskiej „Muzyki na wodzie”, ale słynne operowe i operetkowe arie i duety, przeplatane polkami Johanna Straussa.
<!** Image 4 align=left alt="Image 217822" sub="Fot.: archiwum artystki">Sopranem zaśpiewa Ewelina Szybilska. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i adiunkt Ewy Biegas wygrała I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz w Kielcach i Konkurs Wokalny „YAMAHA Music Foundation of Europe”, a na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Imricha Godina we Vrable na Słowacji zdobyła II nagrodę.
Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w jego II Symfonii „Kopernikowskiej”. W 2009 r. zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w operze „Cyganeria” Pucciniego w partii Musetty. Współpracuje nadal z tym teatrem, a także z Teatrem Muzycznym w Gliwicach.
W duecie z młodą śpiewaczką i solo wystąpi równie młody solista Opery Wrocławskiej, tenor Łukasz Gaj. Pięć lat temu ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu adiunkta Macieja Bartczaka.
Już podczas studiów rozpoczął pracę artystyczną - zaśpiewał partię Normana i Artura w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego w Operze Śląskiej i partię Remendada w „Carmen” Bizeta w Operze Kijowskiej. I on jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego w słowackim Vrable.
Związany na stałe z wrocławską sceną operową współpracuje również z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Gliwickim Teatrem Muzycznym. Orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis poprowadzi dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej Sławomir Chrzanowski, dobrze znany toruńskiej publiczności jako specjalista od lżejszej, nastrojowej muzyki.
Jeśli nie dopisze pogoda, koncert z promowej przystani przeniesiony zostanie do pobliskiego kościoła św. Jadwigi, wybudowanego w stylu gotyckim w XV wieku, a wzbogaconego dwa i trzy stulecia później barokowym wyposażeniem.
Kościół zdobią też XVI-wieczne freski i monumentalne malowidła z 1629 roku, na których królom, składającym pokłony Dzieciątku Jezus, nadano rysy Zygmunta III Wazy i jego syna Władysława.
Na koncert na wodzie wraz z bydgoskimi kameralistami tradycyjnie zapraszają Fundacja im. Krzywdów i Bieńków, burmistrz Nieszawy i Urząd Marszałkowski województwa.
Czwartek, 15 sierpnia, godz. 18, przystań promowa w Nieszawie (w razie niepogody - kościół parafialny pw. św. Jadwigi).
Wstęp wolny.