Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydano ponad 100 tys. zł na koncepcję, ale hotel nie powstanie

Jarosław Jakubowski
Dariusz Bloch
Koniec marzeń o hotelu dla oficerów NATO w Bydgoszczy. JFTC wystarczą istniejące już miejsca noclegowe w mieście.

Plany były piękne. Zakładały powstanie 7-piętrowego obiektu o nowoczesnej architekturze. W hotelu miały być 180 pokoi, sale konferencyjne i część restauracyjna. Miał stanąć przy siedzibie JFTC (Centrum Szkolenia Sił Połączonych) NATO na Błoniu. Z tych planów nic jednak już nie wyjdzie.
[break]

Bydgoskie hotele wystarczą

Jednoznaczną odpowiedź w tej sprawie uzyskał od Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej bydgoski radny Jarosław Wenderlich.
WAM opracowała projekt koncepcyjny hotelu. Dokument był gotowy na koniec 2010 roku. Jego przygotowanie kosztowało ponad 107 tysięcy złotych.
„Z uwagi na fakt, iż przeprowadzone analizy sytuacji na rynku hotelarskim w Bydgoszczy na przestrzeni 2011 roku wykazały, iż z punktu widzenia potrzeb szkoleń NATO - oferta miejsc noclegowych jest wystarczająca, inwestor, czyli WAM, nie kontynuował kolejnych etapów projektu” - wyjaśnia Halina Lemańska, dyrektor Oddziału Regionalnego WAM w Bydgoszczy.

Zdaniem inwestora, gotowa już koncepcja hotelu może zostać w każdej chwili wykorzystana w sytuacji, gdyby NATO zgłosiło dodatkowe zapotrzebowanie na miejsca kwaterunkowe.

Jak informuje dyrektor Lemańska, obecnie uczestnicy szkoleń „wybierają indywidualnie zakwaterowanie w zależności od wytycznych poszczególnych państw i własnych preferencji”.

Zarabiają na tym przedsiębiorcy

- Hotele, z których korzystają oficerowie NATO, są w innych polskich miastach, więc to niezrozumiałe, że taki obiekt nie powstał w Bydgoszczy. Dodam, że odpowiedź w tej sprawie uzyskałem po wymianie licznej korespondencji z wieloma instytucjami. Liczę na to, że to nie zakończy sprawy i podejmą ją bydgoscy parlamentarzyści - ocenia radny Wenderlich.

Major Goran Pijetlovic, rzecznik prasowy JFTC w Bydgoszczy, powiedział nam, że wojskowi uczestniczący w szkoleniach są kwaterowani w hotelach w grupach 20- 40-osobowych. To jego zdaniem tańsze rozwiązanie niż budowa oddzielnego hotelu, ponadto korzysta na tym lokalny biznes. Problemy ze znalezieniem miejsc są w czasie, gdy trwa festiwal Camerimage. W skali roku przez Bydgoszcz przewija się nawet 5 tysięcy żołnierzy.

***

Długa historia bez happy endu

Hotel NATO miał powstać już w 2007 roku, do budowy powołano spółkę „Gromada AMW”.
Później inwestycję miała realizować państwowa spółka Hotele 21. Zabrakło jej środków.
W 2009 roku projekt przejęła Agencja Mienia Wojskowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty