Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydaje ci się, że dobrze ładujesz swojego smartfona? "Nieautoryzowane ładowarki mogą doprowadzić do pożaru". Jest kontrola UOKiK

MB
Jak wynika z badania, 75 proc. ankietowanych korzysta z ładowarki dołączonej do telefonu przy zakupie. Kolejne 13 proc. osób dokupuje inną ładowarkę u producenta swojego smartfona.
Jak wynika z badania, 75 proc. ankietowanych korzysta z ładowarki dołączonej do telefonu przy zakupie. Kolejne 13 proc. osób dokupuje inną ładowarkę u producenta swojego smartfona. fot. 123Rf
18 lutego obchodzimy Dzień Baterii. Jak się okazuje, nawet połowa Polaków nie dba o kondycję baterii w swoim telefonie. Jednocześnie UOKiK poinformował o kontroli ładowarek i zasilaczy sprowadzanych do kraju spoza UE. Urząd podaje, że to właśnie ładowarki i zasilacze są jednymi z najczęściej pojawiających się towarów w skargach konsumenckich na sprzęt elektryczny.

Z badania przeprowadzonego przez iMad wynika, że 58 proc. z nas ładuje telefon do 100 proc., 45 proc. pozostawia urządzenie podłączone do ładowarki przez całą noc, a 48 proc. użytkowników o ładowanie dba dopiero w momencie, gdy poziom baterii w telefonie spada poniżej 10 proc. Jak wskazują eksperci – to duży błąd, który wpływa na kondycję naszej baterii, a co za tym idzie jej żywotność.

Jak wydłużyć żywotność baterii

Według specjalistów najlepiej jest ładować baterię do 80 proc. jej pojemności – jednak tak ma w zwyczaju jedynie co dziesiąty z nas. Ponadto warto pamiętać, że akumulatory w naszych telefonach nie lubią skrajnych temperatur.

– W okresach zimowych aparaty telefoniczne narażone są na zmienną temperaturę – przemieszczamy się bowiem z ciepłych pomieszczeń na zewnątrz. Takie anomalia powodują utratę wydajności baterii, dlatego zimą notujemy większą liczbę klientów zgłaszających się z takim problemem – komentuje dla Strefy Biznesu Jakub Bogatek, członek zarządu iMAD. – Naturalnym jest także, że po roku czy dwóch latach bateria traci swoją wydajność. Istnieje ograniczenie dotyczące liczby cykli ładowania – dodaje.

Zauważalny spadek wydajności baterii można odczuć już przy około 85 proc. jej pojemności całkowitej. Warto więc regularnie monitorować kondycję naszej baterii. Niestety połowa z nas nie ma takiego nawyku. Z badania wynika, że 30 proc. ankietowanych nigdy tego nie robi, a 21 proc. nawet nie wie, jak to zrobić. Kolejnym 32 proc. osób zdarzyło się jednorazowo sprawdzić żywotność. Regularnie czynność tę wykonuje jedynie 26 proc. posiadaczy smartfonów.

Ekspert przypomina także o regularnym uaktualnianiu oprogramowania. – Często zawiera one istotne rozwiązania z dziedziny energooszczędności – tłumaczy i dodaje aby pamiętać, że niektóre etui z naszych urządzeń należy zdejmować podczas ładowania, ponieważ smartfon może się zbytnio nagrzewać.

Problemy z ładowarkami

Jak wynika z badania, 75 proc. ankietowanych korzysta z ładowarki dołączonej do telefonu przy zakupie. Kolejne 13 proc. osób dokupuje inną ładowarkę u producenta swojego smartfona. Nieautoryzowane ładowarki mogą powodować przegrzanie urządzenia, uszkodzenie płyty głównej i przez to także baterii, a finalnie nawet doprowadzić do pożaru.

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ładowarki i zasilacze to jedne z towarów, które najczęściej pojawiają się w skargach konsumenckich na sprzęt elektryczny.

W ramach wspólnej kontroli UOKiK, Inspekcji Handlowej i Krajowej Administracji Skarbowej, skontrolowano łącznie 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Część produktów trafiła do laboratorium – 13 modeli (10,6 tys. sztuk).

Jak poinformowano, na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że 5 próbek (3 tys. sztuk) – czyli 38,5 proc. – nie spełnia określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników. Ponadto w laboratorium sprawdzono bezpieczeństwo sprzętów elektrycznych, czyli m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne.

Oznakowanie i dokumentacja. Wątpliwości formalne niemal każdym produkcie

Inspekcja Handlowa zbadała także oznakowanie oraz dokumentację 61 modeli ładowarek i zasilaczy. – "Wątpliwości formalne wykryto w niemal każdym produkcie. Inspektorzy wydali w sumie 60 negatywnych opinii dotyczących łącznie 70 554 sztuk sprzętu" – czytamy.

Okazało się, że "zaledwie jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi, czyli był prawidłowo oznakowany".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydaje ci się, że dobrze ładujesz swojego smartfona? "Nieautoryzowane ładowarki mogą doprowadzić do pożaru". Jest kontrola UOKiK - Strefa Biznesu