Aktualizacja, godz. 18:57
Na godz. 17.00 policja odnotowano 242 zdarzenia łącznie (przestępstwa i wykroczenia wyborcze).
Do podobnej sytuacji, jak w Toruniu, doszło w stolicy. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej w Warszawie uszkodził pojazd, gdy manewrował swoim autem. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Ważniejsze incydenty wyborcze w regionie i kraju:
- Nowa Wieś Królewska, gm. Płużnica, w powiecie wąbrzeskim - nieznany sprawca w wyborczą niedzielę wyciął twarz kandydata z banera wyborczego, zawieszonego na ogrodzeniu posesji.
- W Łochowie (powiat bydgoski) policja odnotowała 2 incydenty. Przy ul. Dębowej z terenu prywatnej posesji ktoś zerwał ukradkiem 2 banery wyborcze. Z kolei na nieruchomości przy ul. Perłowej ktoś w niedzielę zawiesił nowy plakat kandydata na prezydenta, co stanowi złamanie ciszy wyborczej.
- Policja dostała zgłoszenie od mieszkanki Występu (powiat nakielski). Okazało się, że ktoś około godz. 6.00 rano w niedzielę, 28 czerwca, zerwał plakat wyborczy, wiszący na posesji tej kobiety. Zgłaszająca poinformowała, że 2 kolejne plakaty, już poza terenem jej nieruchomości, też zniknęły. - Dwa z trzech plakatów wyborczych znaleziono w koszu na śmieci – mówi podkom. Justyna Andrzejewska, rzecznik policji w Nakle. Funkcjonariusze wyjaśniają sprawę.
- W piątek, 26.08. w miejscowości Jedwabno w pow. szczycińskim w trakcie wieszania plakatów wyborczych mężczyzna został napadnięty i pobity, uszkodzony został plakat wyborczy. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo
- W Wałbrzychu w sobotę, 27.06., trzech pracowników straży miejskiej, działając w sposób nieoznakowany (poruszając się nieoznakowanym autem i w cywilnych ubraniach), zdejmowało plakaty wyborcze różnych kandydatów. Zdjęli w ten sposób 39 plakatów wyborczych. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.
Wybory odbywają się pod rygorem sanitarnym. Możliwości oddawania głosów są ograniczone. Przed lokalami w Polsce już tworzą się kolejki. W Toruniu w jednej z komisji przewodniczący był pod wpływem alkoholu. 27-letni mężczyzna miał 2,62 promila. Komisja wybrała na jego miejsce nowego przewodniczącego, a sprawą pijanego członka komisji wyborczej zajęła się policja.
W całej Polsce policja odnotowała 8 przestępstw i 159 wykroczeń wyborczych. Między innymi doszło do:
- 93 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych
- 23 przypadków naruszenia ciszy wyborczej
- 12 niedozwolonych prób umieszczania materiałów wyborczych
- 1 przypadku usiłowania udostępnienia niewykorzystanej karty wyborczej.
Wybory w Polsce, 28.2020
W Polsce prawidłowego przebiegu wyborów w Polsce pilnuje 6.270 policjantów.
W artykule będziemy informować o frekwencji wyborczej oraz będziemy zamieszczać oficjalne dane, podawane na konferencjach Państwowej Komisji Wyborczej.
Wybory prezydenckie 2020. Do kiedy cisza wyborcza?
Głosowanie w dniu wyborów prezydenckich może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego. Mowa tu np. o powodzi, zalaniu lokalu wyborczego, katastrofach budowlanych, komunikacyjnych czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.
O najważniejszy urząd w kraju walczy 11 osób:
- Robert Biedroń,
- Krzysztof Bosak,
- Andrzej Duda,
- Szymon Hołownia,
- Marek Jakubiak,
- Władysław Kosiniak-Kamysz,
- Mirosław Piotrowski,
- Paweł Tanajno,
- Rafał Trzaskowski,
- Waldemar Witkowski,
- Stanisław Żółtek
W wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwycięża kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska potrzebnej większości, 14 dni później przeprowadzana jest druga tura wyborów, do której wchodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej oddanych głosów.
