Wybory parlamentarne 2019. Kiedy głosowanie?
Dziś (13 października) odbywać się będą wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7:00-21:00, w tym czasie będzie można oddać głos. Wyniki głosowania, mogą zostać podane do wiadomości publicznej dopiero o godz. 23:00.
Zgodnie z Konstytucją RP w wyborach wybierzemy 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. O mandat poselski możne ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ukończył 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych. Z kolei do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ukończył 30 lat i posiada pełnię praw obywatelskich.
W niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Głosować będzie można w godz. 7:00-21:00.
Wybory parlamentarne 2019. Kto może głosować?
Czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie ma prawa wybierania osoba:
- pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
- ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu
Jak oddać ważny głos?
Aby oddany głos był ważny, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Ważne, żeby na wybory zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport albo dowód osobisty. Głosujący otrzyma dwie karty do głosowania, których odbiór obowiązkowo należy potwierdzić podpisem w spisie wyborców.
- Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Na jednej karcie (wybory do Sejmu) będą listy komitetów wraz z nazwiskami kandydatów, natomiast na drugiej karcie (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
- Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
- Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x. Jeżeli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nie ważny.
- Każdy z wyborców wpisany jest tylko do jednego spisu wyborców, sporządzany przez urzędy gmin. Jeżeli głosujemy w miejscu stałego zamieszkania (zameldowania), nie trzeba żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy w dniu wyborów udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym bądź paszportem.
Czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
Informacje w jaki sposób oddać głos w wyborach parlamentarnych 2019 znajdują się na dole kart do głosowania. Zawsze też w razie wątpliwości można poprosić o pomoc członków obwodowej komisji wyborczej.
