Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019 - głosowanie trwa. Najnowsze informacje o frekwencji [13 października 2019]

Eliza Stimler
Eliza Stimler
Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać ważny głos?
Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać ważny głos? Karolina Misztal
Dziś, w niedzielę, 13 października odbywają się w Polsce wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W jakich godzinach czynne są lokale wyborcze oraz jak oddać ważny głos? Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje na temat głosowania.

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy głosowanie?

Dziś (13 października) odbywać się będą wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7:00-21:00, w tym czasie będzie można oddać głos. Wyniki głosowania, mogą zostać podane do wiadomości publicznej dopiero o godz. 23:00.

Zgodnie z Konstytucją RP w wyborach wybierzemy 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. O mandat poselski możne ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ukończył 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych. Z kolei do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ukończył 30 lat i posiada pełnię praw obywatelskich.

W niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Głosować będzie można w godz. 7:00-21:00.

Wybory parlamentarne 2019. Kto może głosować?

Czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie ma prawa wybierania osoba:

  • pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu

Jak oddać ważny głos?

Aby oddany głos był ważny, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Ważne, żeby na wybory zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport albo dowód osobisty. Głosujący otrzyma dwie karty do głosowania, których odbiór obowiązkowo należy potwierdzić podpisem w spisie wyborców.
  • Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Na jednej karcie (wybory do Sejmu) będą listy komitetów wraz z nazwiskami kandydatów, natomiast na drugiej karcie (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
  • Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
  • Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x. Jeżeli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nie ważny.
  • Każdy z wyborców wpisany jest tylko do jednego spisu wyborców, sporządzany przez urzędy gmin. Jeżeli głosujemy w miejscu stałego zamieszkania (zameldowania), nie trzeba żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy w dniu wyborów udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym bądź paszportem.

Czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Informacje w jaki sposób oddać głos w wyborach parlamentarnych 2019 znajdują się na dole kart do głosowania. Zawsze też w razie wątpliwości można poprosić o pomoc członków obwodowej komisji wyborczej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera