PRZECZYTAJ: Wypadek na Gdańskiej niedaleko stadionu Zawiszy
Już nie Muzeum Mózgu, a Centrum Wiedzy o Mózgu ma powstać jako jedna z inicjatyw w zrewitalizowanych Młynach Rothera. Ta koncepcja po raz pierwszy pojawiła się na jednym z forów Obywateli Kultury. Co ma się w nim znaleźć?
To pomysł profesora Marka Harata. Centrum Wiedzy o Mózgu miałoby się składać z trzech obszarów. Pierwszym z nich ma być ekspozycja wiedzy o mózgu - to część teoretyczna. Drugi to laboratorium mózgu, w którym już bardziej empirycznie będzie sobie można przyswoić wiedzę na temat działania tego organu. Za pomocą różnego rodzaju urządzeń będzie można analizować sposób funkcjonowania mózgu. Trzeci, ostatni obszar miałby być przeznaczony dla dzieci. Przez zabawę będą się mogły dowiedzieć, czym jest mózg i do czego jest nam potrzebny.
Są już pierwsze działania w sprawie utworzenia Centrum Wiedzy o Mózgu?
Tak. W styczniu na zaproszenie prof. Harata przyjadą do Bydgoszczy specjaliści z Boston Scientific, którzy przekażą na rzecz Centrum ogromnych rozmiarów trójwymiarowy model mózgu. Do jego wnętrza będzie można wejść i od środka zobaczyć, na czym polega tajemnica jego działania.
Porozmawiajmy o zakładanych kosztach tej inicjatywy...
Na razie jest na to za wcześnie. Najpierw musi powstać precyzyjna koncepcja Centrum. Podczas poniedziałkowego spotkania Obywateli Kultury pani wiceprezydent Iwona Waszkiewicz potwierdziła natomiast, że Młyny Rothera zostały wpisane na krajową listę programów operacyjnych. Jest więc duża szansa na pieniądze z Unii na ten cel.