Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie skandowali imię Kim Ir Sena w Bydgoszczy. Kalendarium "Expressu", 17 października

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszcz 17 października.

17 października 1794 roku ostatnie oddziały polskich wojsk powstańczych pod wodzą gen. Antoniego Kruszyńskiego opuściły Bydgoszcz; dwa dni wcześniej na wieść o klęsce armii Kościuszki pod Maciejowicami wycofały się z Bydgoszczy wojska gen. Dąbrowskiego, prowadząc 500 jeńców i 400 wozów zdobytych w ostatnim boju.

17 października 1918 roku znany bankier, przemysłowiec, radny miejski Lewin Louis Aronsohn, który sfinansował m.in. posąg cesarza Wilhelma I na placu Wolności i statuę Łuczniczki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. W 1919 roku Aronsohn opuścił nasze miasto i wyjechał do Berlina, gdzie zmarł w 1928 roku.

17 października 1923 roku w budynku byłego ewangelickiego seminarium nauczycielskiego przy ul. Bernardyńskiej powstała męska Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza.

17 października 1930 roku miało miejsce otwarcie największego w międzywojniu sklepu obuwniczego w Bydgoszczy mieszczącego się przy placu Teatralnym 3 (pod kawiarnią „Savoy”), sprzedającego wyroby powszechnie znanej czechosłowackiej firmy „Bata”.

17 października 1936 roku do Bydgoszczy przyjechali podczas objazdu całego kraju wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, minister rolnictwa Juliusz Poniatowski, minister komunikacji Juliusz Ulrych oraz minister przemysłu i handlu Antoni Roman, a także 25 posłów i senatorów, aby zapoznać się z przebiegiem lokalnych inwestycji rządowych (Tartak Państwowy, Państwowa Fabryka Płyt Klejonych) oraz ośrodków drewnianego budownictwa osadniczego i procesem parcelacji ziemi rolnej na terenie powiatu bydgoskiego. Po spotkaniu w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego przy pl. Weyssenhoffa przybysze udali się w dalszą drogę przez Świecie i Grudziądz do Gdyni.

Zobacz również:

Artyści, sportowcy, politycy... Kto ze znanych osób w ostatnich latach w Bydgoszczy brał ślub? Pisaliśmy o tych wydarzeniach na naszych łamach i publikowaliśmy zdjęcia. Czas na małe przypomnienie. Zapraszamy do obejrzenia galerii.Na zdjęciu:2010 rok. W bydgoskiej Farze odbył się ślub aktorki Joanny Liszowskiej, ze szwedzkim milionerem Olą Serneke. Na uroczystość przybyło ponad stu gości, a wśród nich Michał Piróg, Katarzyna Skrzynecka oraz Piotr Zelt. Niestety para po kilku latach rozstała się.➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach.

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

17 października 1953 roku w Technikum Weterynaryjno-Rolniczym w Bydgoszczy odbyło się uroczyste powitanie grupy pięciu młodych Koreańczyków z KRL-D, weteranów wojny z USA, którzy w Bydgoszczy mieli zagwarantowany bezpłatny pięcioletni pobyt i naukę. Wieczór zakończył się wspólnym skandowaniem imienia wielkiego wodza Kim Ir Sena.

17 października 1959 roku miało miejsce otwarcie na bydgoskim osiedlu Leśnym drugiego w Polsce (po Krakowie) nowoczesnego żłobka dla dzieci zbudowanego kosztem 3,5 mln złotych. Znalazło w nim miejsce 87 dzieci przy 23 osobach personelu. Honorowy patronat nad żłobkiem roztoczył Pomorski Okręg Wojskowy.

17 października 1983 roku na stanowisko wojewody bydgoskiego desygnowany został dotychczasowy I sekretarz KW PZPR w Bydgoszczy, Ignacy Iwancz. Tym samym ustąpił on z poprzedniego stanowiska. Nowym „pierwszym” w bydgoskiej organizacji partyjnej został Ryszard Bandoszek. Będzie on sprawował tę funkcję do października 1989 roku.

17 października 1991 roku do Bydgoszczy przybył premier Jan Krzysztof Bielecki, była to pierwsza wizyta niekomunistycznego szefa rządu po II wojnie w naszym mieście. Premier spotkał się z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” oraz aktywistami swojej partii Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

17 października 1994 roku w Bydgoszczy przy Al. Powstańców Wielkopolskich uruchomiono pierwsze w Polsce i drugie w Europie (po Brukseli) miasteczko ruchu drogowego dla niewidomych.

17 października 1998 roku w kompleksie wojskowym przy ul. Szubińskiej blisko 200 żołnierzy z 17 krajów rozpoczęło pierwsze szkolenie w Centrum Wyszkolenia Sił NATO. Komendantem ośrodka został gen. Anger Rokos.

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 4

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty