Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrócił do domu i zastał... amanta swojej żony. Zakatował go na śmierć [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 27 LISTOPADA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 listopada w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 listopada w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 27 listopada. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 27.11 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 27 LISTOPADA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

27 listopada 1347 roku miał miejsce drugi przyjazd króla Kazimierza Wielkiego do Bydgoszczy w towarzystwie znamienitej grupy dygnitarzy państwowych z różnych regionów Polski. Pełnili oni w Bydgoszczy funkcję sędziów rozstrzygających na korzyść klasztoru cysterskiego przynależność do niego wsi Mąkowarsko, co kwestionował Jan z Unisławia.

27 listopada 1776 roku na posiedzeniu Komisji Skarbu Koronnego rozważano po raz pierwszy projekt budowy Kanału Bydgoskiego przygotowany przez węgierskiego inżyniera w służbie polskiej, Ferenca Csaky’ego. Do rozpoczęcia prac ze względu na rozbiory kraju nie przystąpiono.

27 listopada 1806 roku do Bydgoszczy przybył gen. Amilkar Kosiński, wysłany tutaj przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w celu organizacji administracji i wojska narodowego w departamencie bydgoskim.

27 listopada 1902 roku w oparciu o instrukcję wydaną przez magistrat Bydgoszczy rozpoczęło swoją działalność bydgoskie pogotowie ratunkowe, figurujące w dokumentach pod nazwą Krankenwagen. Stosownym krytym pojazdem sanitarnym ciągnionym przez konia dysponowała Miejska Straż Pożarna, a garażował on w remizie w kościele Klarysek.

27 listopada 1946 roku wykonano w Bydgoszczy wyrok śmierci na trzech byłych żołnierzach AK: Tadeuszu Ośce, Ludwiku Augustyniaku i Florianie Dutkiewiczu, którzy rok wcześniej w Bydgoszczy zabili trzech funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, by uwolnić konwojowanych przez nich aresztowanych AK-owców. Ciała milicjantów zostały ukryte w piwnicy domu przy ul. Śniadeckich i odnalezione dopiero po kilku miesiącach.

27 listopada 1953 roku w Rzeźni Miejskiej w nocy padło sześć koni oczekujących w kolejce na ubój. Jak stwierdzono w trakcie kontroli, przetrzymywanie zwierząt w oczekiwaniu na rzeź bez wody i paszy nawet przez tydzień było w tym zakładzie normą.

27 listopada 1961 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpili z recitalem słynni na świecie skrzypkowie z ZSRR - Dawid i Igor Ojstrachowie (ojciec i syn).

27 listopada 1964 roku w spotkaniu autorskim w klubach „Mozaika” przy ul. Marcinkowskiego i „Jupiter” przy obecnej ul. Focha wziął udział znany polski pisarz, autor gorąco wówczas komentowanego kontrowersyjnego „Popiołu i diamentu”, Jerzy Andrzejewski.

27 listopada 1970 roku runął strop pawilonu handlowo-usługowego wznoszonego przy ul. Sułkowskiego w Bydgoszczy. Dwóch robotników wykonujących prace wewnątrz budynku poniosło śmierć na miejscu, trzeci zmarł w szpitalu. Obrażeń ciała doznało dalszych pięć osób.

27 listopada 1973 roku od godzin rannych ustawiły się gigantyczne kolejki do domu towarowego „Jedynak” przy ówczesnych Al. 1 Maja. W stoisku z odzieżą zimową sprzedawane były sprowadzone po raz pierwszy do Bydgoszczy kożuszki jugosłowiańskie pokryte tkaniną wykonaną z elanobawełny.

27 listopada 1979 roku po pięciu latach działalności bydgoska filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi została przekształcona w Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego.

27 listopada 1991 roku odbyła się demonstracja zawodników i działaczy sekcji żużlowej Polonii Bydgoszcz przed ratuszem. Protestujący domagali się od władz miasta przekazania im na własność stadionu wraz z gruntem, gdyż w przeciwnym razie z braku możliwości znalezienia sponsorów żużel w Bydgoszczy – jak twierdzili - przestałby istnieć.

27 listopada 1994 roku późnym wieczorem do mieszkania przy ul. Dworcowej wrócił mężczyzna, który zastał swoją konkubinę z innym mężczyzną. Przybyły pobił obcego tak mocno, że tamten zmarł. Zabójcę, który ukrył się, zatrzymano dopiero 5 stycznia 1995 roku.

27 listopada 2010 roku w Operze Nova rozpoczął się organizowany po raz pierwszy w Bydgoszczy międzynarodowy festiwal sztuki autorów zdjęć filmowych Camerimage. Potrwał do 4 grudnia. Gościem był m.in. amerykański aktor Liam Neeson, który odebrał jedną z nagród.

Tego samego dnia zmarł ks. prałat Romuald Biniak, budowniczy świątyni Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach, założyciel i dyrektor hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera