Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolą osobisty kontakt

Jarosław Jakubowski
O tym, jak wygląda elektroniczny kontakt obywatel-urzędnik, z WOJCIECHEM JAZDONEM, zastępcą dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy, rozmawia Jarosław Jakubowski.

O tym, jak wygląda elektroniczny kontakt obywatel-urzędnik, z WOJCIECHEM JAZDONEM, zastępcą dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy, rozmawia Jarosław Jakubowski.

W styczniu 2010 roku przez Internet będzie można załatwić ponad sto spraw - zapowiada MSWiA. Co w tej chwili mogę załatwić w Waszym wydziale nie wychodząc z domu?

<!** Image 2 align=right alt="Image 132582" sub="Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy należy do najbardziej obleganych. Bez osobistego stawiennictwa nie załatwimy dzisiaj wiele Fot. Tadeusz Pawłowski">Nasz wydział i poszczególne jego referaty dysponują własnymi adresami mailowymi, na które można kierować korespondencję. Są cztery grupy spraw, które trafiają do nas drogą elektroniczną: zapytania, prośby, zgłoszenia interwencji oraz podziękowania. Zapytania na ogół dotyczą spraw związanych z dowodami osobistymi i meldunkiem. Każda sprawa trafia do kierownika referatu bądź odpowiedniego pracownika, który stara się jak najszybciej - również drogę mailową - odpowiedzieć. Tygodniowo poszczególne referaty dostają po kilka maili z zapytaniami.

Żeby wyrobić sobie dowód lub zameldować się, muszę i tak przyjść do urzędu...

Tak, ponieważ wymagają tego ustawy, na podstawie których działamy. Na przykład ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych zakłada osobiste stawiennictwo i to dwukrotnie: najpierw kiedy składamy wniosek o dowód, a potem, kiedy zgłaszamy się po jego odbiór. Ponadto, żeby wyrobić sobie dowód, oprócz wniosku, trzeba złożyć załączniki: dwa zdjęcia i dowód wpłaty 30 złotych. Wniosek musi być także poświadczony we właściwym biurze meldunkowym. Podobnie jest w przypadku innych spraw, którymi się zajmujemy. Trudno sobie wyobrazić załatwienie tego wszystkiego przez Internet.

<!** reklama>A jednak w wielu krajach jest taka możliwość. I u nas, jak zapowiada MSWiA, wkrótce może zwiększyć się liczba spraw urzędowych załatwianych przez Internet.

Już w 2010 roku drogą elektroniczną będzie można uzyskać zaświadczenie o utracie dowodu osobistego czy zgłosić manifestację, imprezę artystyczną lub rozrywkową. Od 2011 roku rozpocznie się natomiast wydawanie dowodów osobistych z podpisem elektronicznym. Wprowadzenie pełnej możliwości załatwiania spraw przez Internet będzie jednak wymagało zmiany kilku ustaw i rozporządzeń, które szczegółowo określają warunki, jakie przy załatwianiu konkretnej sprawie trzeba spełnić. Nie da się tego zrobić od razu. Jest to kwestia kilku lat.

Rozmawiamy telefonicznie, a nie przez maila. Podobną formę kontaktu z Wami najczęściej wybierają także interesanci. To kwestia mentalności czy braku zaufania do elektronicznych nowinek?

Większość osób preferuje jednak kontakt osobisty lub telefoniczny. Myślę, że człowiek czuje się pewniej, kiedy może spojrzeć w oczy urzędnikowi i zadać mu dodatkowe pytania. Dlatego wiele osób woli osobiście spotkać się z pracownikami czy dyrektorami wydziału. Udało nam się tak zorganizować naszą pracę, że nie tworzą się większe kolejki i każdy może się z nami umówić na spotkanie w dogodnym dla siebie terminie. Od postępu technicznego jednak nie uciekniemy i zapewne w ciągu najbliższych lat kontakt elektroniczny będzie stawał się wśród naszych klientów coraz popularniejszy. Wiele osób, zwłaszcza starszych, powoli przekonuje się do nowych form kontaktów z urzędem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!