5 z 21
Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO...
fot. jftc

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO

Szkolenia prowadzone przez JFTC dowodzą, że bydgoskie centrum to instytucja o kluczowym znaczeniu dla rozwijania możliwości szkoleniowych i rozwijania potencjału NATO.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (ang. Joint Force Training Centre - JFTC) z siedzibą w Bydgoszczy zainaugurowało swoją działalność w roku 2004 i bardzo szybko zaczęło odgrywać istotną rolę w ramach sieci szkoleniowej NATO, podległej Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji (ang. Allied Command Transformation - ACT). Oddział Zabezpieczenia mieści się obecnie przy ul. Szubińskiej.

Centrum działa na rzecz bieżących operacji NATO, ćwiczeń certyfikujących, a także rozwoju potencjału i gotowości Sojuszu. Stanowi też nowoczesną platformę do prowadzenia badań i eksperymentów.

JFTC jest główną lokalizacją natowskich szkoleń przed wyjazdem na misje. Prowadzi kursy dla dowództw udających się do Afganistanu w ramach misji Resolute Support (od roku 2015). Od roku 2019 JFTC organizuje podobne szkolenia dla Misji NATO w Iraku.

6 z 21
Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO...
fot. archiwum PPG

Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO

Centra Eksperckie NATO (25) są niezależnymi międzynarodowymi organizacjami wojskowymi, które prowadzą specjalistyczne działania koordynowane przez Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji w Norfolk, USA.

Centra specjalizują się m.in. we współpracy cywilno-wojskowej, w cyberobronie, przeciwdziałaniu terroryzmowi, w zagadnieniach wywiadowczych i kontrwywiadowczych, medycynie wojskowej czy komunikacji strategicznej, jak również w aspektach funkcjonowania oraz wykorzystania formacji policji i żandarmerii wojskowych Sojuszu. Polska była inicjatorem tworzenia dwóch centrów - Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO oraz Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu Wojskowego NATO.

W bydgoskiej placówce wojskowi oraz cywilni specjaliści z 11 państw, zajmują się m.in. organizacją szkolenia na szcze blu strategicznym i operacyjnym, opracowywaniem oraz aktualizacją dokumentów doktrynalnych, prowadzeniem analiz, standaryzacją przepisów natowskich dotyczących żandarmerii i policji wojskowych.

7 z 21
Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy...
fot. Nadesłane

Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy

Zbieranie doświadczeń z operacji wojskowych, szkolenia wojsk, a także poszukiwanie nowych zdolności Sił Zbrojnych RP - to m.in. zadania bydgoskiego Centrum Doktryn i Szkolenia.

Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, utworzone w Bydgoszczy w 2011 roku, jest jedną z najmłodszych instytucji Wojska Polskiego powołanych do sprostania wyzwaniom przyszłości.

Ściśle współdziała z wybranymi organami Sojuszu, przede wszystkim w zakresie standaryzacji operacyjnej. W dużym skrócie oznacza to implementowanie doktryn i dokumentów doktrynalnych NATO oraz wdrażanie sojuszniczych rozwiązań na grunt polski. Oficerowie CDiS SZ biorą udział w pracach paneli i grup roboczych Komitetu Wojskowego NATO, opiniują wspólnie opracowywane dokumenty oraz prezentują nasze narodowe stanowisko. Bydgoskie Centrum jest ponadto odpowiedzialne za funkcjonowanie kilku systemów dla potrzeb całych sił zbrojnych: e-learningu, wykorzystania doświadczeń oraz rozwoju koncepcji i eksperymentowania. Pod tymi terminami kryje się zdalne nauczanie, zbieranie doświadczeń z operacji wojskowych i szkolenia wojsk, a także poszukiwanie nowych zdolności Sił Zbrojnych RP.

8 z 21
8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej...
fot. Nadesłane

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” (8.K-PBOT) wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będących piątym, samodzielnym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Dowódcą jest płk Krzysztof Stańczyk.

Misją 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Brygada powstała w styczniu 2018 r., w trzecim etapie formowania WOT.

Dowództwo 8.K-PBOT mieści się w Bydgoszczy. W strukturze 8.K-PBOT zaplanowane są trzy bataliony lekkiej piechoty, kompania dowodzenia, kompania logistyczna oraz zespół zabezpieczenia medycznego.

Do podstawowych zadań 8. K-PBOT należy: ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze i ratownicze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego; współpraca z elementami podsystemu pozamilitarnego państwa; kształtowanie w społe- czeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Pozostało jeszcze 12 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Wielki horoskop na majówkę 2025. Oto specjalna przepowiednia wróżki Cassandry

Wielki horoskop na majówkę 2025. Oto specjalna przepowiednia wróżki Cassandry

Z kim spotyka się Onur Tuna? Alihan z serialu "Zakazany owoc" i jego urocza Yasemin

Z kim spotyka się Onur Tuna? Alihan z serialu "Zakazany owoc" i jego urocza Yasemin

W Bydgoszczy ma powstać azyl dla zwierząt dzikich i egzotycznych

W Bydgoszczy ma powstać azyl dla zwierząt dzikich i egzotycznych

Zobacz również

Z kim spotyka się Onur Tuna? Alihan z serialu "Zakazany owoc" i jego urocza Yasemin

Z kim spotyka się Onur Tuna? Alihan z serialu "Zakazany owoc" i jego urocza Yasemin

W Bydgoszczy ma powstać azyl dla zwierząt dzikich i egzotycznych

W Bydgoszczy ma powstać azyl dla zwierząt dzikich i egzotycznych