Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko opanowało Inowrocław

Renata Napierkowska
Czołgi, wozy opancerzone i samochody terenowe wyjechały na ulice Inowrocławia. Odbył się także uroczysty apel na rynku przy dźwiękach orkiestry, a wszystko to z okazji potrójnego wojskowego święta.

Czołgi, wozy opancerzone i samochody terenowe wyjechały na ulice Inowrocławia. Odbył się także uroczysty apel na rynku przy dźwiękach orkiestry, a wszystko to z okazji potrójnego wojskowego święta.

Święto Pułku, obchody Dnia Sapera oraz 55. rocznica powstania w Przemyślu 2. Pułku Kolejowego te trzy wydarzenia sprawiły, że żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu opuścili koszary i wyszli na ulice miasta.

- W rozkazie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego znalazły się słowa: W uznaniu wielkich zasług wojsk saperskich położonych dla Ojczyzny i dla upamiętnienia bitwy nad Odrą i Nysą rozkazuję ustalić w dniu 16 kwietnia doroczne Święto Wojsk Saperskich. 16 lutego 2012 roku Minister Obrony Narodowej polecił 2. Pułkowi Inżynieryjnemu przejąć dziedzictwo i kontynuować chlubne tradycje formacji kolejowych walczących podczas wojny polsko-rosyjskiej w latach 1919-1921 odbudowujących II Rzeczpospolitą po latach niewoli, jak również bojowe tradycje jednostek kolejowych walczących w II wojnie światowej, które dziś my dziedziczymy - przypominał podczas uroczystego apelu na inowrocławskim rynku dowódca jednostki płk. Artur Talik.

Uroczystości odbywały się przy dźwiękach wojskowej orkiestry z Bydgoszczy. Podczas apelu odznaczono zasłużonych żołnierzy Gwiazdą Afganistanu oraz odbyła się defilada pododdziałów.

- Bardzo dobrze, że wojsko wyszło z koszar. Mój tata był zawodowym żołnierzem, więc przyszliśmy całą rodziną, by obejrzeć wojskową paradę - mówi inowrocławianka Sylwia Samulska.

Na Placu Klasztornym odbył się festyn dla mieszkańców, połączony z występami artystycznymi. Ogromne zainteresowanie budziły wojskowe pojazdy: czołg PT 91 Rosomak, rozpoznawczy HMMWV i służąca do przewozu materiałów wybuchowych Topola oraz wyposażenie patroli rozminowania i broń. Największym powodzeniem cieszyła się serwowana przez żołnierzy grochówka. Przed namiotem, gdzie ją wydawano przez cały czas utrzymywała się długa kolejka. Uroczystość uświetnił też koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. <!** reklama>

Przez cały czas trwania uroczystości zarówno na rynku, jak i przed teatrem na placu Klasztornym gromadziły się tłumy młodzieży, rodziców z dziećmi oraz starszych inowrocławian, którzy chętnie fotografowali się na tle wojskowych pojazdów.

Zobacz galerię: Wojsko opanowało Inowrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!