Miasto chce kupić część udziałów w Spółce Wodnej „Kapuściska” i włączyć ją w strukturę Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta kolejny już raz burzliwie dyskutowano o pracy Stanisława Drzewieckiego, prezesa MWiK. Tym razem omawiano realizację inwestycji.
- PiS negatywnie odnosi się do tych materiałów oraz braku nadzoru ze strony prezydenta - mówił radny Tomasz Rega. - Prezydent milczy, a powinien zmusić prezesa do ustąpienia. <!** reklama>
Radny Tomasz Rega kolejny raz wspominał o tym, że MWiK toczą spór przed sądem arbitrażowym z dwiema firmami, które zostały wyrzucone z budów, i oszacował, że miasto może stracić ponad 140 mln złotych. Tę opinię PiS podzielił SLD.
Prezes Stanisław Drzewicki odpowiadając na zarzuty poinformował o tym, że otrzymał od jednej z tych firm propozycję zawarcia niekorzystnej dla miasta ugody.
- Atakami próbuje się wymusić na mnie jej podpisanie. Nie zrobię tego - oświadczył Stanisław Drzewiecki.
- Prezesa powinno się nosić na rękach, żeby tylko wytrzymał do chwili rozliczenia programu przez Unię - komentowali niektórzy obserwatorzy, kiedy mówiono o Spółce Wodnej „Kapuściska”, która nie przekazuje MWiK osadów do utylizacji. -To nie oczyszczalnia tylko rozcieńczalnia ścieków!
Prezydent Rafał Bruski poinformował radnych, że miasto zamierza kupić część udziałów, by SW „Kapuściska” została włączona do MWiK. - Wodociągi walcząc o swoje, walczą o mieszkańców - stwierdził prezydent. - Każda złotówka zapłacona mniej za oczyszczanie ścieków, przekłada się na cenę, którą płacą mieszkańcy. Prezydent powiedział, że wartość udziałów nie powinna być wysoka, ponieważ spółka wodna ma długi. - Na początku listopada odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej spółki. Jednym z punktów jest odwołanie członka zarządu - dodał prezydent. Natomiast prezes MWiK powiedział „Expressowi”, że połączenie obu spółek odbędzie się tylko wtedy, kiedy miasto i „Zachem” dojdą do porozumienia.
Dodajmy, że MWiK otrzymały pozytywne opinie o realizacji pierwszego etapu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej podpisane przez ministerstwa: finansów, środowiska, rozwoju regionalnego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Ostatecznie, działalność MWiK pozytywnie oceniła także Rada Miasta.
