WODA OKRĄGŁY ROK: debata o bydgoskie deszczówce - część...

WODA OKRĄGŁY ROK: debata o bydgoskie deszczówce - część druga

Akcja specjalna WODA OKRĄGŁY ROK

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Czy deszcz można do czegoś wykorzystać? W jaki sposób możemy to robić? I co nam grozi, jeżeli nie zaczniemy zagospodarowywać wód opadowych? M.in. na te pytania w naszej debacie odpowiadali Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK i dr inż. Krzysztof Napieraj z UTP.
Publikujemy dziś drugą część debaty pt. „Woda okrągły rok”, w ramach której podsumowaliśmy działania prowadzone przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. Zaproszeni goście mówią w niej m.in. o potrzebie zagospodarowania wód opadowych.

- Źle pojęta urbanizacja doprowadziła do betonowania wszystkiego co się da. Długo był to dla nas synonim nowoczesności, tymczasem to było najgorsze co mogliśmy zrobić. Przerwaliśmy w ten sposób naturalny obieg wody w przyrodzie, uniemożliwiając jej wsiąkanie do ziemi, co zubaża wody gruntowe. To jest ogromny problem. Zagospodarowywanie wód opadowych ma szansę przywrócić pierwotną sytuację. Dlatego MWiK przygotował projekt, którego celem jest renowacja i modernizacja sieci deszczowej. Wybudujemy 66 zbiorników retencyjnych, które mają zatrzymać tę wodę. Ta woda później będzie oczyszczana i wykorzystywana do podlewania zieleni - zapowiada Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK w Bydgoszczy.

Nasi eksperci rozmawiali też o zachodzących zmianach klimatycznych. Czy mamy na nie dowody? Jakie mogą być ich konsekwencje? Czy niedobór wody może doprowadzić do tego, ze stanie się ona drogim towarem? Czy budowa zbiorników retencyjnych pomoże zapobiec tej sytuacji? Ile nas będzie kosztować to rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania padają w naszej debacie „Woda okrągły rok”. Zachęcamy do obejrzenia drugiej części – trzecia pojawi się już wkrótce!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]