Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własnym biznesem w kryzys

Dorota Witt
Kobiety później niż mężczyźni ruszają na podbój świata biznesu, zakładają głównie jednoosobowe firmy i bardziej niż na większe zarobki liczą na elastyczny czas pracy.

Kobiety później niż mężczyźni ruszają na podbój świata biznesu, zakładają głównie jednoosobowe firmy i bardziej niż na większe zarobki liczą na elastyczny czas pracy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 206300" sub="Pracownice i studentki cztery razy częściej zakładają biznes niż bezrobotne [Fot. Thinkstock]">

Była nisza na rynku zabawek dla dzieci. Pojawił się pomysł na niecodzienne pluszaki. Tak kiełkuje mikrobiznes: Linkostwory to szyte na starej maszynie Łucznik, a prezentowane na stronie internetowej (www.linkostwory.pl) lalki dla dzieci, robione ze skrawków różnych materiałów. Bawią i rozwijają, uczą dzieci zrozumienia inności, bo to nie masowa produkcja, lecz wyjątki, jak choćby piesek z trzema łapkami. Ich pomysłodawczyni widzi w szyciu sposób na zabicie nudy i samorealizację: - Jeśli przy okazji można na tym zarobić - a można, jeśli poświęci się sto procent zaangażowania i uwagi - to czemu nie spróbować? Zwłaszcza, że teraz panuje trend na rzeczy ręcznie robione i eko - przekonuje Ewelina Błaszkiewicz-Watkowska, torunianka, która tuż przed narodzinami córeczki postanowiła uszyć dla niej wyjątkową zabawkę, a po porodzie szyła już na prośbę innych rodziców. - Po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy na etacie, ale nadal zdarza się, że mam dużo zamówień, a wtedy maszyna pracuje pełną parą. Teraz szyję w przerwach od codziennych obowiązków, ale chciałabym zajmować się tym na poważnie. Marzy mi się otwarcie kawiarni krawieckiej, w której osoby takie jak ja mogłyby szyć, wymieniać się doświadczeniem i popijać kawkę.

Mamo, zatrudnij się sama

Polscy przedsiębiorcy to głównie mężczyźni, ale panie coraz częściej podejmują ryzyko, własną firmę otwiera 35 proc. potencjalnych bizneswoman - takie wnioski płyną z raportu „Przedsiębiorczość Kobiet w Polsce w 2011 roku”, opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości: - Wciąż wyraźnie widać dysproporcję, dotyczącą przedsiębiorczości kobiet i mężczyzn - zarówno pod względem wskazanego procentowego udziału wśród przedsiębiorców, a także doświadczenia i rozmiarów prowadzonych firm - przekonuje w nim Bożena Lublińska-Kasprzak, prezeska PARP.

<!** reklama>

Powody biznesowej aktywności pań wylicza Wanda Gogulska, koordynatorka Kujawsko-Pomorskiej Sieci Punktów Konsultacyjnych KSU: - Kobiety częściej niż mężczyźni zakładają działalność gospodarczą na skutek braku alternatywy - mówi. - Wśród przyczyn są: dążenie do niezależności, chęć osiągania wyższych dochodów, niezależność finansowa, możliwość rozwoju zawodowego, negatywne doświadczenia z pracy najemnej, sprzyjające warunki na rynku oraz brak innych możliwości zatrudnienia.

Kobiety chcą zarabiać na tym, czym się interesują: otwierają gabinety kosmetyczne, solaria, ale często też zajmują się ubezpieczeniami czy finansami.

- Samozatrudnienie to dobry sposób na zdobycie odpowiedniej pracy, tę szansę chętnie wykorzystują mamy, które we własnej firmie mogą sterować swoim czasem pracy - przekonuje Anna Wyrczyńska-Bednarczyk, kierowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy. - Statystyki dzielą bezrobotnych, którzy stają się przedsiębiorcami, według płci pół na pół. Kobietom łatwiej o dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego, bo w ramach niektórych programów nie muszą one spełniać żadnych innych warunków, poza tym, że są kobietami, by otrzymać wsparcie. Analogicznie jest jednak w innych programach, kierowanych do tych, którym najtrudniej wejść na rynek pracy.

W urzędzie (prawie) za darmo

Założenie własnej firmy na początku wymaga przede wszystkim kreatywności. - Najważniejszy jest pomysł na firmę, niestety nawet najlepszy nie gwarantuje powodzenia - mówi Wanda Gogulska. - Bardzo ważnym etapem jest opracowanie przemyślanego biznesplanu. Badanie rynku, rozeznanie w branży, znajomość potencjalnych odbiorców i dostawców to klucz do sukcesu. Przyszły przedsiębiorca powinien przeprowadzić analizę przychodów i kosztów, oszacować wielkość sprzedaży i nakładów niezbędnych na realizacje przedsięwzięcia. Nie możemy zapominać o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania, zdobyciu wymaganych koncesji i pozwoleń, wyborze wysokości składek ZUS oraz o postanowieniu, czy rejestrujemy się jako VAT-owiec. Przyszły przedsiębiorca musi podejmować kilka decyzji jednocześnie.

Dla tych, którzy chcą prowadzić biznes na małą skalę, najlepsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Łatwo ją założyć, a przy tym nie trzeba mieć kapitału początkowego, z rachunkami poradzimy sobie sami, bo stosuje się dla niej uproszczoną księgowość. W opracowaniu biznesplanu bezrobotnym pomogą pracownicy urzędów pracy, a wszystkim informacji udzielą konsultanci z Kujawsko-Pomorskiej Sieci Punktów Konsultacyjnych KSU (szczegóły na www. kujawsko-pomorskie.ksu.parp.gov.pl). Oni też pomogą znaleźć korzystny kredyt i napisać wniosek o unijne dotacje. Rejestracja firmy w urzędzie gminy jest bezpłatna, wystarczy wypisać druk CEIDG, w którym wskażemy kod PKD, czyli urzędowy znak, wskazujący na określoną działalność firmy (wyszukiwarka na stronie www.firma.gov.pl) i zadeklarujemy, jak będziemy rozliczać się z fiskusem. W urzędzie skarbowym przedsiębiorcy rejestrują się jako płatnicy VAT i tu pojawia się jedyna opłata - zgłoszenie kosztuje 170 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty