https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Niemiec nie zgadzają się zwrócić dzwonu polskiej parafii. Znajdował się w niej przez 380 lat

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Niemieckie władze nie zgadzają się na zwrócenie dzwonu, który należał do parafii obecnie znajdującej się na terytorium Polski
Niemieckie władze nie zgadzają się na zwrócenie dzwonu, który należał do parafii obecnie znajdującej się na terytorium Polski Fot. Pixabay
W Niemieckim kościele w w bawarskim Penzbergu znajduje się dzwon, który kiedyś należał do parafii znajdującej się obecnie na terytorium Polski. Został tam wywieziony przez Niemców podczas II wojny światowej. Parafia w Pentbergu, po tym jak wpłynęła do niej prośba o zwrot do parafii macierzystej, chciała zwrócić dzwon, jednak na drodze stanęły władze niemieckie. – Moja rada parafialna stwierdziła: odeślemy go do domu – wspomina pastor Lademann z niemieckiej parafii. – W ten sposób będziemy mieć w Polsce nową parafię partnerską.

Pastor Lademann wraz z radą parafialną chcieli zwrócić dzwon do Polski. Duchowny nie zdradza jednak, która parafia wystąpiła do niego o zwrot zabytkowego dzwonu. Na drodze powrotu dzwonu do parafii macierzystej stanęły jednak władze niemieckie, stwierdziły, że "nie ma mowy o zwrocie".

Kościół Ewangelicki jest zdania, że dzwony pozostają własnością pierwotnych parafii, z czym nie zgadza się jednak niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Rzecznik MSZ wyjaśnił w odpowiedzi dla Ewangelickiej Agencji Prasowej, że dzwony należą do państwa – zostały podczas wojny przejęte przez Rzeszę, a jej następczynią jest Republika Federalna Niemiec, przez co nie ma możliwości zwrotu dzwonu do parafii znajdującej się na terytorium Polski. Również Związek Kościołów Ewangelickich jest zdania, że w żadnym razie dzwony nie należą do dzisiejszych katolickich parafii w Polsce.

Nie ma mowy o zwrocie. Możemy rozmawiać o darowiźnie

Zarówno Związek Kościołów Ewangelickich, jak i rzecznik niemieckiego MSZ, są zdania, że że rząd „pozytywnie odnosi się do inicjatyw, by w szczególnych przypadkach przekazać dzwony do ich miejsc pochodzenia – jako znak porozumienia i pojednania z naszym wschodnim sąsiadem”.

Oznacza to, ze władze niemieckie nie chcą zwrócić rodzimej parafii dzwonu, który uważają za swoją własność. Dzwon został wywieziony przez Niemców podczas II wojny światowej, i przez to obecne władze niemieckie roszczą sobie do niego prawa.

Pastor parafii w Penzbergu chciałby zwrócić dzwon polskiej parafii

Jak zaznacza dw.com, w zeszłym roku diecezja Muenster zwróciła parafii w Sławięcicach wywieziony przez Niemców dzwon. W tym przypadku podpisano umowę o "użyczeniu".

Pastor Lademann czeka na dalsze wskazówki Kościoła i władz.

- Parafianie pytają: kiedy dzwon wróci do domu? – opowiada. Nie wie jednak, czy i kiedy polska parafia otrzyma odpowiedź.

Źródło: dw.com

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski