Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioślarze BTW Bydgoszcz muszą zmienić siedzibę. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym

MaG
BTW istnieje od 16 marca 1920 roku
BTW istnieje od 16 marca 1920 roku Dariusz Bloch
Najstarszy klub sportowy w grodzie nad Brdą musi wyprowadzić się z ul. Żupy 2. Budynek był domem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego od 1999 roku.

Towarzystwo zostało powołane do życia przez najwybitniejszych synów grodu nad Brdą 16 marca 1920 roku, a więc chwilę po powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Zostało tym samym pierwszym polskim klubem sportowym w mieście. Założycielami byli znamienici polscy patrioci, których celem - oprócz rozwoju dyscypliny - było pokazanie polskości Bydgoszczy. Początkowo przyjęto nazwę Towarzystwo Wioślarzy „Tryton", aby już w sierpniu tego samego roku zmienić ją na znaną do dziś Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie.

Już od pierwszych chwil swego istnienia BTW zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii bydgoskiego sportu. W pierwszym roku istnienia działacze Towarzystwa, nie szczędząc pieniędzy, zorganizowali pierwsze regaty o mistrzostwo Polski, które od tej pory przez cały okres międzywojenny odbywały się na torze w Łęgnowie, goszcząc często wybitnych gości, z prezydentami Rzeczypospolitej na czele.

Od tego czasu BTW miało trzy siedziby. Ostatnia, przy ul. Żupy 2, służyła wioślarkom i wioślarzom od 1999 roku (powstała dzięki przychylności Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego i zaangażowaniu długoletnich członków Towarzystwa BTW). Teraz najstarszy klub sportowy nad Brdą zmuszony jest zmienić lokum.

- Budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Potwierdziły to badania niezależnych ekspertów – mówi naszej gazecie Adam Soroko, dyrektor Bydgoskiego Centrum Sportu, które zarządza ponad 50 obiektami w grodzie nad Brdą: stadionami, halami, pływalniami, boiskami piłkarskimi i przystaniami wodnymi.

Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie musi się wkrótce wyprowadzić i poszukać nowego lokum. Najprawdopodobniej nową siedzibę znajdzie u sąsiadów, czyli RTW Bydgostii (Żupy 4). Najstarszy bydgoski klub ma zająć stary, ale w pełni wyremontowany budynek na tej działce. W miniony czwartek odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli obu klubów w tej sprawie. Uczestniczył w nim także Adam Soroko.

Na razie nie wiadomo, jak długo zawodniczki i zawodnicy BTW oraz RTW Bydgostii będą musieli współdzielić jeden obiekt.

- To będzie oczywiście stan przejściowy, ale może on trochę potrwać – nie ukrywa dyrektor Bydgoskiego Centrum Sportu. - Jeżeli na przykład okaże się, że koszty remontu budynku przy ulicy Żupy 2 będą znaczne, to nie można wykluczyć wyburzenia i postawienia nowego obiektu – kończy.

Obecnie BTW zrzesza ok. 70 wioślarek i wioślarzy. W tym roku sukcesów nie brakowało. Wystarczy wymienić chociażby srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy wywalczony przez Bartka Sopońskiego w czwórce ze sternikiem czy też złoto wywalczone na Uniwersjadzie przez Basię Streng w czwórce (Mix4x).

Dodajmy jeszcze, że Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie jest autorem pierwszego medalu olimpijskiego w historii polskich wioseł. W 1928 roku w Amsterdamie czwórka ze sternikiem w składzie: Edmund Jankowski, Franciszek Bronikowski, Leon Birkholc, Bernard Ormanowski oraz Bolesław Drewek (st.) wywalczyła w stolicy Holandii trzecie miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera