Jak informują organizatorzy, "Wind of Change" to święto pełne symboliki, które ma przypomnieć uczestnikom, że Ukraina nieustannie walczy o swoje miejsce w Europie. Główną atrakcją wydarzenia będzie koncert zespołu Żuki, który wraz z ukraińskim piosenkarzem Sashą Onofriichukiem zaprezentują projekt „Rock Of My Life”. W programie znajdą się brawurowe, wierne interpretacje ulubionych, wielopokoleniowych przebojów zespołów: Queen, The Beatles, Scorpions i innych gwiazd rocka. Artyści zaprezentują utwory związane przede wszystkim z ideą pokoju, wolności i miłości.
Warto wspomnieć, że pochodzący z Ukrainy wokalista Sasha Onofriichuk jest finalistą programu Voice Of Ukraina. W swojej karierze muzycznej występował na wspólnej scenie z legendarnym zespołem Scorpions. Z bydgoskim zespołem Żuki zagrał już około stu koncertów, a obecnie muzycy realizują wspólnie projekt "Rock Of My Life".
W programie przewidziane są również atrakcje dla całych rodzin, w tym stoiska informacyjne wystawców zaangażowanych w pomoc Ukrainie, a także animacje dla dzieci.
Uroczystość z okazji obchodów Święta Niepodległości Ukrainy rozpocznie się o godz. 17 w poniedziałek, 26 sierpnia. Początek koncertu o godz. 18. Celem wydarzenia jest integracja polsko-ukraińskiej społeczności oraz promowanie wspólnych europejskich wartości.

Trzydzieści trzy lata niepodległości Ukrainy
Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony 24 sierpnia od 1991 r., kiedy to Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej uchwaliła Deklarację Niepodległości Ukrainy, przywracającej wolność i suwerenność tego kraju. W referendum niepodległościowym, które odbyło się 1 grudnia 1991 r., wzięło udział 84,18 proc. obywateli uprawnionych do głosowana, spośród których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością swojego kraju. Pierwszymi krajami, które uznały niepodległość Ukrainy już 2 grudnia 1991 r. były Polska i Kanada. W grudniu 1991 r. niepodległość Ukrainy uznało 68 państw, a w 1992 r. kolejne 64 kraje.
Niepodległość Ukrainy została w zagrożona 24 lutego 2022 r., kiedy wojska rosyjskie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły do tego kraju. Senat 4 lutego 2022 r. podjął uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. Senatorowie podkreślili w niej, że "wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski, dlatego wspierają polityczną i finansową pomoc dla Ukrainy, dostawy broni i udział żołnierzy krajów członkowskich NATO w szkoleniu ukraińskich wojskowych".
