Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy
Dr Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor szpitala Biziela, kończy pracę 28 grudnia. W tym tygodniu planowane jest pożegnalne spotkanie dyrektor z pracownikami. Tego samego dnia wizytę w placówce złoży rektor UMK. Jednym z tematów rozmów z medykami i kadrą zarządzającą z pewnością będzie przyszłość szpitala.
– Konkurs na nowego dyrektora zostanie ogłoszony na początku 2023 roku. Do czasu rozstrzygnięcia pełniącym obowiązki dyrektora będzie dr Agnieszka Rogalska, obecna zastępczyni dyrektor ds. lecznictwa – przekazał „Expressowi Bydgoskiemu” Marcin Czyżniewski, rektor UMK.
Na szpitalnych korytarzach o tym temacie dyskutowano w ostatnim czasie głośniej niż o możliwym połączeniu placówki ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza. Po protestach pracowników placówek, pacjentów, społeczników i polityków, sprawa nieco ucichła. We wrześniu politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowali poprawkę do Ustawy o medycynie laboratoryjnej, która uniemożliwia rektorom uczelni podejmowanie jednoosobowej decyzji o konsolidacji. Aby do takiej doszło, zgodę muszą wyrazić minister zdrowia oraz edukacji i nauki.
Doradcy zabrali głos
Jeszcze przed pracami nad ustawą, powołano zespół doradczy rektora UMK, złożony z pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu oraz medyków z obu placówek. Grupa miała szczegółowo przeanalizować raport przygotowany przez pełnomocnika rektora, w którym rekomendowano połączenie uniwersyteckich szpitali w Bydgoszczy. Przewodniczącym zespołu był dr hab. Damian Walczak, prof. UMK z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania uczelni.
Zespół doradczy zakończył pracę i przedstawił rektorowi UMK swoje wnioski. – Rektor otrzymał raport w poniedziałek. Jeszcze nie zapoznał się z całym dokumentem.– poinformował nas Marcin Czyżniewski. Uczelnia ma przekazać informacje na temat rekomendacji zespołu doradczego w późniejszym terminie.
Jeszcze we wrześniu, gdy posłowie dopiero głosowali nad przepisami uniemożliwiającymi podejmowania przez władze szkół wyższych samodzielnie decyzji w sprawie takich konsolidacji, uczelnia twierdziła, że nie rezygnuje z planów dotyczących połączenia placówek. Zmiany w ustawie o medycynie laboratoryjnej weszły już w życie, lecz nie muszą oznaczać całkowitej rezygnacji z planu.
– Jesteśmy przekonani, że jeżeli pójdziemy w stronę połączenia, a jak wiadomo to nie jest przesądzone, to będziemy mieć takie argumenty, które przekonają do tego ministrów – zapewniał nas wtedy rzecznik UMK. Rekomendacje przedstawione przez zespół doradczy mogą mieć wpływ na stanowisko rektora w sprawie połączenia placówek.
