Tegoroczna matura rozpoczęła się w czwartek (4 maja) i przeprowadzana jest w dwóch formułach. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają ją absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystąpili jeszcze w starej Formule 2015.
W pierwszym dniu matury uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Egzamin na poziomie podstawowym z tego przedmiotu w Formule 2023 trwał aż 4 godziny zegarowe (240 minut), w starej Formule 2015 - 170 minut. W Formule 2023 maturzyści otrzymali dwa arkusze. Pierwszy obejmował język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Drugi arkusz to było wypracowanie.
W VII LO w Bydgoszczy do egzaminu dojrzałości przystąpiło 110 maturzystów. Wśród nich Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki, których zmagania śledzimy na tegorocznej maturze. Po wyjściu z sali oboje na gorąco podzielili się z nami swoimi wrażeniami z egzaminu.
- Przed wejściem do sali stresowałam się, ale ostatecznie nie było tak źle, chociaż egzamin pisałam „bite” cztery godziny - mówi Paulina. - Poziom trudności tego egzaminu oceniam jako średni, bo jednak trzeba było wykazać się sporą wiedzą. W części dotyczącej języka polskiego w użyciu były dwa teksty o podróżach i musieliśmy napisać notatkę syntetyzującą. To nie było trudne. Na egzaminie pojawiły się też „Dziady”, „Wesele”, „Kordian”. Było sporo pracy z tekstem. Nie spodziewałam się np. „Ody do młodości”, ale dałam radę. Na wypracowaniu wybrałam temat: "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?" Odwołałam się tu, m.in., do „Potopu”, „Pana Tadeusza” i do „Dżumy” oraz do wybranych kontekstów. Dobrze, że mam to już za sobą.
Jan Wąsicki także w sali pozostał do końca egzaminu.
- Wykorzystałem prawie cały czas, ale dobrze nim gospodarowałem. Ostatnie 20 minut zaplanowałem sobie na sprawdzenie całości i tak też było - mówi maturzysta. - Na wypracowaniu pisałem temat „Człowiek - istota pełna sprzeczności”. Wybrałem lektury takie jak „Lalka”, „Zbrodnia i kara”, ale też odwołałem się do „Dżumy” i filozofii egzystencjalnej oraz wybranych kontekstów. W pierwszej chwili, gdy zobaczyłem arkusze miałem pustkę w głowie, ale po chwili tyle utworów przychodziło mi do głowy, że musiałem zrobić selekcję w głowie. Wypracowanie napisałem na więcej niż 300 wyrazów. W sumie jestem zadowolony. Wynik powinien być przyzwoity. Zakładam, że język polski zdam.
Tematy wypracowań w Formule 2023 - język polski
- Człowiek - istota pełna sprzeczności.
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
W obu tematach w pracy maturzyści musieli się odwołać do wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego lub dramatycznego, innego utworu literackiego - mógł być to również utwór poetycki oraz odwołać się do wybranych kontekstów. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Tematy wypracowań w Formule 2015 - język polski
- Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury.
- Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Tu podany był wiersz „Mogę” Ewy Lipskiej.
Prace musiały liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Zobacz odpowiedzi maturalne z polskiego, angielskiego i matematyki w poniższych linkach.
Matura 2023 - język polski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Matura 2023 - język angielski ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
Matura 2023 - matematyka ODPOWIEDZI. Terminy i zasady egzaminu maturalnego z języka polskiego.
