Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielu bydgoszczan stara się o przydział mieszkania komunalnego albo lokalu socjalnego

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Bydgoszczanka wychowująca sama trójkę dzieci nie może liczyć na żadną pomoc. Gdyby stoczyła się, może miałaby szansę nawet na mieszkanie.

Bydgoszczanka wychowująca sama trójkę dzieci nie może liczyć na żadną pomoc. Gdyby stoczyła się, może miałaby szansę nawet na mieszkanie.

Wielu bydgoszczan stara się o przydział mieszkania komunalnego lub lokalu socjalnego. Niektórzy z nich, zdesperowani ciągłymi odmowami urzędników, szukają pomocy w innych instytucjach, np. redakcjach.

Nie mam żadnych praw

- Od kilku lat staram się o przydział mieszkania, wielokrotnie składałam wnioski - mówi pani Krystyna. - Pisałam do prezydenta, byłam na spotkaniu w ratuszu.<!** reklama>

Nasza czytelniczka wychowuje troje dzieci. Od kilkunastu lat nie może zapewnić im stałego domu, ponieważ wynajmuje mieszkania. Kiedyś otrzymywała zasiłek rodzinny, ale teraz jej dochód o kilka złotych przekroczył minimum. Zasiłek został więc odebrany. Bydgoszczankę odwiedzili członkowie komisji mieszkaniowej.

- Sprawdzali warunki - jak jest umeblowane mieszkanie oraz ile zajmujemy pokoi - wspomina pani Krystyna. - Po kilku miesiącach otrzymałam odmowę. W uzasadnieniu przeczytałam, że nie należy mi się mieszkanie komunalne, ponieważ mam tytuł prawny do lokalu, w którym obecnie mieszkam. Bzdura! Mam tylko umowę najmu! Nie mam żadnych praw i w każdej chwili mogą stracić dach nad głową.

W majestacie prawa

Bydgoszczanka zwróciła się do przewodniczącego komisji, prosząc o zmianę decyzji. Usłyszała, że nie jest to możliwe.

- Gdzie jest ochrona takich kobiet jak ja? - pyta wzburzona pani Krystyna. - Na jakich zasadach przydziela się mieszkania lokatorom, którzy mają ciężką sytuację, którzy pracują, kochają swoje dzieci i przede wszystkim nie są alkoholikami oraz nie korzystają z pomocy ośrodka opieki społecznej?

5 metrów i 540 złotych

W Bydgoszczy zasady przydziału lokali komunalnych regulują stosowne ustawy oraz uchwała Rady Miasta.

- Istnieją dwa najważniejsze kryteria - tłumaczy radny Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący komisji. - Zajmowana przez wnioskodawcę powierzchnia nie może przekraczać 5 metrów kwadratowych na osobę, a dochód 540 złotych na osobę.

Pierwszeństwo w przydziałach mają osoby, które otrzymały sądowe wyroki eksmisyjne oraz te, które mieszkają w budynkach zagrożonych katastrofą budowlaną.

Radny Tadeusz Kondrusiewicz uważa, że zasady przydziału mieszkań warto złagodzić, ale jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, na razie nic się nie zmieni.

Miasto dysponuje ok. 10800 mieszkaniami, ma 957 lokali socjalnych oraz 47 pomieszczeń tymczasowych. Przeznaczone są one dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji lokalowej i materialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!