Wielkie kolarskie święto

Marek Wojciekiewicz

Silną obsadę miało w tym roku III Międzynarodowe Kolarskie Kryterium w Grucznie. Oprócz zawodników sekcji krajowych startowali zawodnicy z Litwy, Rosji, Białorusi i Szwajcarii.<!** Image 2 align=none alt="Image 194488" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Międzynarodowe Kolarskie Kryterium w Grucznie rozgrywane było w dziewięciu kategoriach wiekowych. W sumie w kolarskie szranki stanęło ponad 300 zawodników.

Główną nagrodę Gruczna w koronnej kategorii „Elita” zdobył Mateusz Nowak z Kalisza, który w pokonanym polu pozostawił 60 kolarzy. <!** reklama>

Zawodnicy mieli do pokonania dystans 44 kilometrów. Zawody w Grucznie rozpoczęły się od rywalizacji najmłodszych, którzy mieli do pokonania 5,5 kilometra.

Zwyciężył w tej grupie Bartosz Klasiński z Gruty. W rywalizacji młodziczek najlepsza była Klaudia Bielawska, a wśród młodzików Dawid Łączkiewicz. Wśród juniorów młodszych triumfowali: Anna Tomczyńska i Anton Nashkin z Białorusi. Juniorzy mieli do pokonania dystans 27,5 kilometra, zwyciężył reprezentant Białorusi Aleksander Riabushenko.

W kategorii kobiet „open” najlepiej spisała się kolarka Ausrine Trebiaite z Litwy.

Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszył się wyścig dla VIP-ów. Na starcie stanęło sześciu kolarzy, do pokonania mieli dystans 3,3 kilometra, Zwyciężył Józef Osmański ze Szwajcarii, drugi był Marcin Chudziński z Gruczna, jeden z głównych organizatorów wyścigu, a trzeci Stanisław Baran ze Świecia.

- Wyścig w Grucznie z roku na rok staje się poważniejszą imprezą - mówi pan Jan, mieszkaniec Świecia. - Słowa uznania należą się organizatorom, w dniu wyścigu do Gruczna przyjeżdża kilkuset zawodników i spora grupa sympatyków kolarstwa, mimo to wszystko przebiega sprawnie i dobrym tempie.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy Gruczna są gospodarzami dwóch dużych imprez odbywających się w sierpniu - kryterium kolarskiego i znanego w całym kraju Festiwalu Smaku.

W przygotowaniach do obu, czynnie uczestniczy wielu mieszkańców Gruczna i druhowie z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.