MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post 2020. Kiedy się rozpoczął i jak długo trwa Wielki Post?

Jakub Kisiel
Wielki Post 2020. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post i jak długo potrwa? Sprawdź, kiedy wypada Środa Popielcowa.
Wielki Post 2020. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post i jak długo potrwa? Sprawdź, kiedy wypada Środa Popielcowa. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wielki Post 2020. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post i jak długo potrwa? Sprawdź, kiedy wypada Środa Popielcowa, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Zobacz, kiedy rozpocznie się Wielki Post oraz kiedy będziemy obchodzili Wielkanoc 2020.

Wielki Post 2020

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dla katolików Święta Wielkanocne są symbolem zwycięstwa Jezusa nad grzechem i śmiercią. Święta Wielkanocne poprzedza okres postu.

Wielki Post - ile trwa?

Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować katolików do najważniejszych dla nich świąt, czyli Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni, aż do Wielkiej Soboty.

Czas trwania Wielkiego Postu nie jest przypadkowy, bowiem liczba "40" w biblijnej historii ma znaczenie symboliczne. Za każdym razem okres 40 dni lub 40 lat jest czasem pokuty i nawrócenia dla chrześcijan. W przeszłości 40 dni trwał m.in. post Jezusa, potop, który miał oczyścić Ziemię z grzechów oraz pobyt Mojżesza na górze Synaj.

Kiedy wypada Wielkanoc?

Data Świąt Wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Środa Popielcowa 2020

Środa Popielcowa w tym roku wypada 26 lutego. Oznacza to, że Wielkanoc w 2020 roku będziemy obchodzili 12 kwietnia. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych wypada 13 kwietnia i jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Wiadomo już, w jakie dni wypadnie Wielkanoc w nadchodzących latach:

  • 2021 - 4 kwietnia
  • 2022 - 17 kwietnia
  • 2023 - 9 kwietnia
  • 2024 - 31 marca
  • 2025 - 20 kwietnia
  • 2026 - 5 kwietnia

Triduum Paschalne - co to jest?

Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem, podczas którego wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatni trzy doby przed Wielkanocą to Triduum Paschalne, a więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota.

Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne. Po zakończeniu mszy, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, czyli ciemnicy, gdzie adoruje się go także w Wielki Piątek.

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej, podczas której odbywa się Adoracja Krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Tego dnia katolicy adorują Najświętszy Sakrament, który znajduje się w Grobie Pańskim. Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. Nie odprawia się również mszy świętych. W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

Święta Wielkanocne 2020: Wielkanoc

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Inauguruje ją Wigilia Paschalna, podczas której zapalany jest Paschał, czyli wielka woskowa świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. W niedzielny poranek odprawiana jest msza rezurekcyjna z procesją dookoła kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski