Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek. Jakie obowiązują zasady? Co i ile razy wolno zjeść [POST]

Piotr Schutta
Wierni zgromadzili się wczoraj na Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w katedrze. Uroczystą mszę celebrował biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa, który - zgodnie z tradycją -  umył nogi 12 mężczyznom
Wierni zgromadzili się wczoraj na Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w katedrze. Uroczystą mszę celebrował biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa, który - zgodnie z tradycją - umył nogi 12 mężczyznom Filip Kowalkowski
Wielki Post to wyjątkowy czas dla chrześcijan. Okres poprzedzający najważniejsze święta w kalendarzu kościelnym. Wypełniają go posty i wyrzeczenia.

Kodeks prawa kanonicznego podaje, że w Wielkim Poście „wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość”.

- Kiedyś okres Wielkiego Postu był w Polsce bardziej surowo przestrzegany, bo już od Popielca aż do Wielkiej Nocy nie jadło się mięsa. W „Chłopach” Reymonta możemy przeczytać, że w Środę Popielcową gospodynie parzyły garnki i patelnie, żeby wypłukać resztki tłuszczu. Jadło się postnie z oliwą i olejem - mówi ksiądz kanonik Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała na bydgoskim Szwederowie.

zobacz również:

Czterdzieści ważnych dni

W jadłospisie dominowały kapusta, ziemniaki, śledź i żurek. Oczekiwanie na Święta Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynało się w Popielec i trwało przez 40 dni. O wyjątkowości tego okresu przypominały nazwy kolejnych niedziel: Wstępna, Sucha, Głucha, Czarna i Męki Pańskiej, nazywana dziś Palmową.

Czas trwania Wielkiego Postu wynika ze znaczenia liczby czterdzieści. Potop w Biblii trwał czterdzieści dni i nocy, wędrówka Żydów przez pustynię do Ziemi Obiecanej to czterdzieści lat. Z kolei Jezus spędził w odosobnieniu czterdzieści dni na pustkowiu, zanim rozpoczęła się jego misja.

Każdego roku Wielkanoc przypada w innym terminie, ponieważ w kalendarzu liturgicznym Kościoła jest to święto ruchome, ustalane według kalendarza księżycowego, stosowanego w tradycji żydowskiej do wyznaczania dnia Paschy. O tym, że Wielkanoc będzie zawsze obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca zdecydowano w 325 roku na I Soborze Nicejskim. W efekcie tych ustaleń, święta Wielkiej Nocy mogą więc wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się Wielki Tydzień, którego kulminacją jest Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

Czytaj dalej na następnej stronie:

Do syta i dwa razy lekko

- W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. To oznacza, że osoby, które ukończyły 18 rok życia, a nie przekroczyły 60 lat, mogą się w ciągu dnia raz najeść do syta i posilić lekko dwa razy. Obowiązuje też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - mówi ks. Ryszard Pruczkowski. - Dzisiaj patrzy się w Kościele na czas Wielkiego Postu, jak na okres dobrowolnego umartwienia. Są osoby, które rezygnują ze słodyczy albo palenia papierosów - dodaje duchowny. Przyznaje, że coraz rzadziej spotyka się ludzi podejmujących się postu polegającego na całkowitym wyrzeczeniu się pokarmów.

- Coraz częściej za to spotykam katolików, którzy w Popielec i Wielki Piątek jedzą mięso. To jest taki katolicyzm z nazwy, a nie z praktyki.

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. W każdym kościele katedralnym miejscowy biskup odprawia tego dnia Mszę Krzyżma Świętego, podczas której święci oleje, katechumenów oraz chorych i umywa nogi dwunastu mężczyznom (w kościołach parafialnych ten ostatni zwyczaj praktykowany jest dziś rzadko). Najświętszy Sakrament przenosi się po liturgii Wielkiego Czwartku do kaplicy adoracji, zwanej potocznie ciemnicą, co ma przypominać o uwięzieniu Pana Jezusa przed procesem. Tego dnia duchowni odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Jedyny dzień bez mszy

W Wielki Piątek odbywa się jedynie czytanie z Ewangelii św. Jana podczas nabożeństwa adoracji krzyża. Jest to jedyny dzień, w którym nie odprawia się nigdzie mszy świętej. Na koniec, krzyż przenosi się do Grobu Pańskiego.

W wielu parafiach odbywają się zorganizowane czuwania do późnych godzin wieczornych. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa czuwanie poprzedzało Niedzielę Wielkanocną. Wielka Sobota to dzień najbardziej uroczysty w całym roku kościelnym. Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się Liturgia Światła połączona z Procesją Rezurekcyjną. Rozpalane jest ognisko, a od niego paschał (ozdobna świeca) i świece przyniesione przez wiernych.

Tylko w nielicznych kościołach obie uroczystości są rozdzielone. W sobotę wieczorem odprawia się jedynie Wigilię Paschalną, a w niedzielę o godzinie 6 wierni uczestniczą w Mszy Świętej Rezurekcyjnej.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!