https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiek nie przeszkadza

Sonia Gruszka
Z Tadeuszem Błażejewskim, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, rozmawia Sonia Gruszka.

Z Tadeuszem Błażejewskim, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, rozmawia Sonia Gruszka.

<!** Image 4 align=right alt="Image 166566" >Zgodnie z najnowszymi zmianami w kodeksie ruchu drogowego, prawo jazdy wydawane będzie terminowo, na 15 lat. Kierowcy nie będą jednak mieli obowiązku wykonywania badań, lecz wypełnienie ankiety o stanie zdrowia. Czy, Pańskim zdaniem, kierowcy po 60. roku życia powinni dokumentować swój stan zdrowia?

Trzeba podkreślić, że ustawodawca celowo nie nakazał przeprowadzania okresowych badań lekarskich, by przepis nie miał wydźwięku dyskryminacji ze względu na wiek. Byłoby to naruszenie konstytucji. Choroba dotknąć może równie dobrze osobę młodą. W mojej ocenie starsi kierowcy nie stanowią zagrożenia większego niż ci młodzi. Statystyki wskazują właśnie na to, że to prowadzący w przedziale między 18. a 24. rokiem życia powodują najwięcej wypadków. Na ogół gdy do wypadku dojdzie z winy osoby w wieku od 60 roku życia wzwyż, historia jest nagłaśniania i niepotrzebnie przykuwa się uwagę do wieku. Również obecnie nowa ustawa o kierujących nie nakłada obowiązku wypełniania ankiet zdrowotnych.

W jakich sytuacjach kierowca może otrzymać skierowanie na badania dodatkowe?

Zawsze wtedy, gdy pojawią się zastrzeżenia wobec stanu jego zdrowia. Sposobów jest wiele. O skierowanie wnioskować może policja, lekarz uprawniony do badań kierowców, a nawet egzaminator prawa jazdy. Policja może wnieść zastrzeżenia wobec zdrowia kierowcy już w chwili kontroli lub podczas wyjaśniania okoliczności wypadku. Egzaminator również ma takie prawo. W bydgoskim WORD kilka lat temu zdarzył się przypadek, kiedy egzaminator zaczął podejrzewać, że kursant ma kłopoty ze wzrokiem. Z kolei lekarz uprawniony do badań kierowców, mimo że prawo mu tego nie nakazuje, może skierować kandydata na kierowcę również na badania psychologiczne, o ile zauważy ku temu jakieś przesłanki.

<!** reklama>

Czy osoby, które posiadają już prawo jazdy nadane bezterminowo, również będą musiały zmieniać je co 15 lat?

Ustawa o kierujących jest podpisana przez prezydenta, część przepisów w życie wchodzi dopiero za około rok, większość za 2 lata. Myślę, że wymiana praw jazdy będzie dotyczyć tylko tych, którzy zdadzą egzamin państwowy za 2 lata, kiedy będą obowiązywać nowe przepisy. Tak naprawdę, w określeniu terminowości prawa jazdy chodzi głównie o aktualizację dokumentu. Nadal będzie możliwość kierowania na dodatkowe badania. Nie ma potrzeby wprowadzania badań obowiązkowych dla starszych.

<!** Image 3 alt="Image 166542" sub="O skierowanie przyszłego kierowcy na badania lekarskie może wnioskować nawet egzaminator prawa jazdy
Fot. Tadeusz Pawłowski">

Niektóre osoby mimo późnego wieku decydują się na naukę jazdy. Jakimi są kierowcami?

Owszem są osoby, które zdobywają uprawnienia w wieku 60. a nawet 70 lat. Sam egzaminowałem kiedyś kursantkę po 60. i muszę przyznać, że zadania podczas jazdy wykonywała bardzo precyzyjnie. Moim zdaniem, eliminować powinno się tych kierowców, których nie wiek, lecz stan psychiki uniemożliwia bezpieczną jazdę.

Warto wiedzieć

  • Prezydent podpisał ustawę, która dopasowuje nasze przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej, dlatego od 19 stycznia 2013 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski